Emmerová chce být hejtmankou


Ohlasy z krajské konference v tisku (21.01.2008)

Emmerová chce být hejtmankou

Právo | 21.1.2008 | : Zpravodajství | : 3 | : (ib)

NÝŘANY – Bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) chystá politický comeback, i když zatím jen na komunální úrovni. Chce se stát hejtmankou Plzeňského kraje, v sobotu 19. ledna ji zvolili do čela kandidátky pro podzimní krajské volby delegáti regionální konference, která se konala v Nýřanech. Získala 110 ze 121 hlasů.
“Pokud mne zvolíte lídrem, mohu slíbit, že naše vítězství v krajských volbách je na dohled,” apelovala na spolustraníky Emmerová. Podle šéfa krajské organizace Václava Votavy je silná osobnost a mediálně známá tvář. “Podle průzkumu agentury STEM ji příznivě vnímá padesát sedm procent respondentů, více než hejtmana,” upozornil Votava. Krajskou kandidátku pochválil i předseda strany Jiří Paroubek. “Postavili jste do čela zkušenou političku, nejpopulárnějšího regionálního politika, udělali jste dobře,” pogratuloval Paroubek Emmerové k comebacku, přitom ji v říjnu roku 2005 odvolal. “Já mu to nezazlívám,” reagovala Emmerová. “Tenkrát šlo o nucenou správu ve Všeobecné zdravotní pojišťovně, chtěl na to nasadit bujnějšího koně Davida Ratha. Možná mi zachránil život,” podotkla s úsměvem. Lékařka Emmerová v současné době pracuje v plzeňské fakultní nemocnici a na lékařské fakultě.

 

http://archiv.newton.cz/pr/2008/01/21/064280d13dfd256a3bc876df99c4196d.asp

ČSSD v Plzeňském kraji chce za hejtmana exministryni Emmerovou

Zpravodajství ČTK | 19.1.2008 | 15:07 | : Politika - Plzeňský kraj | : lap


Nýřany (Plzeňsko) 19. ledna (ČTK) - Bývalá ministryně zdravotnictví, plzeňská lékařka Milada Emmerová povede kandidátku ČSSD do letošních krajských voleb v Plzeňském kraji. Rozhodli o tom přesvědčivou většinou hlasů delegáti krajské konference strany. Emmerová je zatím první ženou, která bude v regionu o křeslo hejtmana bojovat. Svého lídra si z větších stran zvolili zatím jen lidovci, kteří do čela kandidátky nominovali opakovaně šéfa krajské organizace a náměstka hejtmana Václava Červeného.

Emmerová byla na konferenci jedinou adeptkou na místo hejtmana. Ve volbách její kandidaturu podpořilo 110 ze 121 hlasujících delegátů. Kromě ní jsou na listině například poslanci Václav Votava a Jan Látka, senátoři Jiřina Rippelová a Ladislav Macák.

Na 15. místo padesátičlenné kandidátky vedení regionu dnes mimořádně nominovalo nestraníka, starostu obce Trokavec a známého odpůrce vybudování americké radarové základny v Brdech Jana Neorala. Protože jeho nominace byla výjimečná a neprošla běžným stranickým postupem, muselo k tomu udělit výjimku vedení strany, řekl delegátům sjezdu předseda krajské ČSSD Václav Votava. Výjimka je zatím podmínečná, ústředí strany o ní bude ještě jednat. Votava ale předpokládá, že nebude mít vzhledem k Neoralovým postojům námitky.

Nesouhlas s vybudováním radaru v Brdech je podle Emmerové kromě například problematiky zdravotnictví a dopravy jedním ze základních bodů volebního programu ČSSD v Plzeňském kraji.

Předseda strany Jiří Paroubek je přesvědčen, že ČSSD bude v Plzeňském kraji ve volbách úspěšná. "Velice vítám, že v čele kandidátky je politička, která je známá. Je z těch regionálních představitelů sociální demokracie jedinou, která má popularitu u veřejnosti vyšší nežli zdejší hejtman," řekl Paroubek.

Votava nechtěl předjímat, o která místa v kraji by měli sociální demokraté v případě volebního úspěchu zájem. Budou se ale snažit o křeslo hejtmana, strategické je také křeslo náměstka pro finance. Emmerová by měla ráda v rukou i resort zdravotnictví. "Plzeňský kraj je jediný v republice, který má sedm okresů, ale jen v pěti z nich je lůžkové zdravotnické zařízení," uvedla.

Sociální demokraté, kterých je v kraji necelá tisícovka, by chtěli získat v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu nejméně 13 až 14 křesel, nyní jich mají osm. Jsou ochotni jít do případné koalice ve vedení kraje, nebudou v ní ale hrát "druhé housle", zdůraznil Votava.

Oboje minulé krajské volby v Plzeňském kraji vyhrála ODS. Hejtmanství od začátku vzniku vedl Petr Zimmermann z ODS. Tento týden oznámil, že znovu kandidovat nebude. ODS zatím o lídrovi nerozhodla, jasno bude až na konci února. Zatím se jako o možném kandidátovi na hejtmana hovoří například o současném plzeňském primátorovi Pavlu Rödlovi.

Lada Pešková rot