Návštěva prof. Jana Švejnara v Plzeňském kraji


(25.01.2008)

 

         

        Pátek 25. 1. 2008 navštívil Plzeňský kraj kandidát na prezidenta republiky prof. Jan Švejnar. V rámci svého programu posnídal ráno na  radnici ve Stříbře s představiteli veřejného života a významnými osobnostmi Tachovska.

         Odtud se odebral na zdejší Gymnázium a Obchodní akademii, aby pobesedoval se studenty.  Studenti i přítomná veřejnost kladla Janu Švejnarovi podobné otázky jaké mu byly kladeny i jinde – otázka jeho občanství, rodiny, proč se rozhodl kandidovat na prezidenta, co si myslí o přijetí eura či vstupu České republiky do EU. Mladé lidi ale samozřejmě zajímala i otázka jejich dalšího vzdělávání a profesního směřování. Pan profesor jim vysvětlil, proč v celosvětovém hodnocení univerzit skončily naše nejlepší univerzity až ve třetí stovce. 

         „Naše univerzity poskytují studentům dobré vědomosti, ale v ratingu škol se hodnotí i jejich výzkum, publikační činnost a kolik škola vychovala uznávaných a oceněných vědců. V tom naše univerzity zaostávají.“  Kandidát na prezidenta nabádal též ke studiu jazyků. „Uvědomte si, že nestačí být jenom dobrý, musíte být nejlepší. Vítěz bere vše,“ zdůraznil. Prozradil studentům také své motto: Kostky jsou vrženy.

         V Plni se Jan Švejnar setkal se senátory a poslanci z Plzeňského kraje, vedením města Plzně a Plzeňského kraje a představiteli podnikatelské sféry. S velkým zájmem byl v rámci své přednášky přijat studenty i veřejností na Západočeské univerzitě v Plzni, kde se setkal též s jejím rektorem Doc. Ing. Josefem Průšou. Pozdě odpoledne navštívil podnik Škoda Holding a pracovní část své návštěvy ukončil rozhovorem pro Český rozhlas Plzeň.

         Večer byl prof. Švejnar hostem plesu magistrátu města Plzně.