To, co předvedl kolega mě šokovalo


Tachovský deník (20.02.2008)

Poslanec za ČSSD Václav Votava k prezidentským volbám říká:
To, co předvedl kolega, mne šokovalo!
Podle poslancova názoru byl Václav Klaus zvolen za prapodivných okolností
Čtenářům Tachovského deníku přinášíme postřehy z prezidentských voleb v podání poslance Václava Votavy (ČSSD). Položili jsme mu několik otázek.
Občané často vyjadřovali nesouhlasné stanovisko k průběhu prvního kola volby. Jak jste ho viděl vy?
Chápu, že to , co se dělo, považovali za nedůstojné divadlo. Mně se také líbit nemusí a neomluvám to. Na druhou stranu: V tak důležité věci, jako je volba prezidenta, to k parlamentní demokracii patří. Všechny strany, kromě ODS, chtěly volit veřejně, transparentně, a snížit tak prostor pro nečestné vyjednávání. Když tomu chtěla ODS zabránit, musela dělat obstrukce. To ale zákon o jednacím řádu umožňuje.
Váš kandidát Jan Švejnar byl Václavem Klausem poražen. Jak na to nahlížíte?
Domnívám se, že morálním vítězem se stal profesor Švejnar. To, že za dva měsíce své kultivované kampaně dokázal oslovit a získat na svou stranu nejen politické strany, ale i velkou část veřejnosti, je jistě obdivuhodné. Pokud by volili přímo občané, jsem přesvědčen, že by stal prezidentem zřejmě on. To ostatně ukazovaly i výsledky veřejného průzkumu. Jan Švejnar přinesl do politiky něco nového, pozitivního. Poznal jsem ho jako člověka s příjemným jednáním a vystupováním. Člověka, který dokáže trpělivě naslouchat druhému.
Zvolen byl ale Václav Klaus...
Václav Klaus se stal znovu prezidentem ve volbě za prapodivných okolností. Výsledek volby vyvolal spoustu dohadů a podezření o možné korupci, kupování hlasů, vyhrožování a vydírání za účelem získání hlasů. Zvítězil hlasem přeběhlíka, bohužel ze sociální demokracie, a za pomoci poslankyně Zelených, která se k volbě nedostavila. Myslím, že takové vítězství by Václava Klause moc těšit nemělo.
Svoji úlohu sehráli při volbě komunisté. Souhlasíte?
Ať se jim to líbí nebo ne, ať říkají, že to není pravda, KSČM svým postojem ke zvolení Václava Klausem nepřímo přispěla. Kdyby ve třetím kole v prvním týdnu volby volila Švejnara, tak by byl poměr hlasů zcela vyrovnán. A dá se předpokládat, že by se nerozhodní senátoři přidali ke Švejnarovi. Tím, že vypadli z prošvejnarovské koalice několik dnů před druhou volbou a postavili vlastního kandidáta, také, byť nepřímo, přispěli ke zvolení Václava Klause. A chápete, že komunisté mohou kandidovat krajně pravicovou kandidátku Bobošíkovou, když neustále před tím tvrdili, že je třeba hledat levicového kandidáta? Já to nechápu a voliči KSČM jistě také.
Poslanec za ČSSD Snítilý hlasoval pro Klause. Jak jste to přijal?
To, co provedl, mne naprosto šokovalo. Nám, svým dlouholetým kolegům, nebyl schopen vysvětlit, co vlastně dělá. Poslanec má jistě právo hlasovat podle svého svědomí, ale takové hlasování se pozná podle toho, zda je schopen svůj názor sdělit a také hájit. Tak co vlastně bylo důvodem jeho překvapivého chování? Je to důsledek nátlaku, vydírání, korupce?
Jak se tváříte na to, že prezidentem byl zvolen Klaus?
Jako ústavní činitel to respektuji. ČR má ale prezidenta, který naši společnost nespojuje, ale rozděluje. Je zahleděn sám do sebe. (nem)
. . .