Opozice žádá Karpíškovu hlavu


(26.03.2008)

 

Mladá fronta DNES | 26.3.2008 | rubrika: Kraj Plzeňský | strana: 2 | autor: (ned)

Plzeň - Krajský radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek (ODS) by měl rezignovat na svou funkci -požadují to opoziční sociální demokraté v souvislosti s krizí v Klatovské nemocnici. “Pan Karpíšek na svou funkci nestačí, on ji nezvládá,” prohlásil krajský šéf ČSSD Václav Votava.
Zástupci opozice prohlašují, že potíže krajských nemocnic jsou mimo jiného důsledkem toho, že vedení kraje před několika lety prosadilo jejich přeměnu na obchodní společnosti. Ty prý dávají přednost zisku před službou veřejnosti.
Pavel Karpíšek rezignovat nehodlá a odmítá, že by potíže nemocnic souvisely s jejich přeměnou na akciové společnosti. Nicméně připustil, že situace v Klatovech je vážná. “To nezastírám. Doufám, že se tam stav po personální změně ve vedení stabilizuje,” prohlásil radní po rozhodnutí o odvolání ředitelky nemocnice.

Už se to může týkat pacientů, tvrdí ČSSD

Představitelé ČSSD tvrdí, že se zejména personální potíže nemocnic už mohou dotýkat pacientů. “Je třeba to okamžitě řešit. Obáváme se, že se to může lavinovitě šířit,” řekl Václav Votava.
Předseda kontrolního výboru zastupitelů kraje Jaroslav Bauer uvedl, že v nemocnicích kraje mají lékaři o osm procent nižší platy než by měli v nemocnicích státních. To znamená o několik tisíc korun měsíčně méně. “U sester jsou mzdy až o dvacet procent menší. Lidé pak odcházejí na lépe placená místa,” sdělil Bauer.
Podle Milady Emmerové, která bude kandidovat jako jednička ČSSD v krajských volbách, se personální potíže netýkají jen klatovské ale také domažlické či sušické nemocnice. Pavel Karpíšek nepřipouští, že by zdravotnictví v kraji procházelo krizí. “Myslím, že funguje a že se nám podařilo nemocnice po převzetí od státu stabilizovat,” řekl radní. Obavy z omezení lékařské péče jsou podle něj zbytečné. “V žádné nemocnici se za celou dobu, co spadají pod kraj, nezavřelo jediné oddělení,” sdělil Pavel Karpíšek.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj