Zemětřesení v klatovské nemocnici


(26.03.2008)

 

Právo | 26.3.2008 | rubrika: Západní Čechy | strana: 12 | autor: Ivan Blažek

Primář dal výpověď, ředitelka má padáka

Už tak napjatá situace v klatovské nemocnici, která patří Plzeňskému kraji, se v posledních dnech ještě vyhrotila.
V pátek podal výpověď primář gynekologického a porodnického oddělení Miroslav Vondraš, vzápětí kraj odvolal ředitelku nemocnice Irinu Riegelovou a řízením dočasně pověřil ředitele horažďovické nemocnice následné péče Martina Grolmuse. A aby toho nebylo málo, opoziční ČSSD žádá hlavu krajského radního pro oblast zdravotnictví Pavla Karpíška (ODS).

Chyťte doktory

Na dotčeném oddělení už dali výpověď všichni z původně šesti lékařů, většinou ze mzdových důvodů. “Jeden již odešel, další tak hodlá učinit do konce března a zbývající včetně mne by měli skončit k poslednímu dubnu,” řekl Právu primář Vondraš. “Nevidím před sebou žádnou perspektivu. Management nespolupracuje, přitom měl tři měsíce na řešení situace,” upozornil.
Ředitelka skončila, protože se jí podle radního Karpíška nepodařilo splnit zadání – stabilizovat situaci na oddělení. “Selhal především kraj a hlavním viníkem je Karpíšek. Měl by rezignovat nebo být okamžitě odvolán,” apeloval krajský šéf ČSSD Václav Votava. Karpíšek o rezignaci neuvažuje. “Podobné problémy měla a bude mít řada nemocnic. Klatovské oddělení zatím funguje a věřím, že bude fungovat i dál,” dodal. Teď běží díky výpomoci lékařů z plzeňské fakultní nemocnice, to ale nemůže trvat věčně a ČSSD varuje před jeho možným uzavřením. “Žádné takové rozhodnutí nepadlo, je to jen hypotéza,” reagoval Karpíšek.

Směr privát

Primář si neumí představit, že by k tomu skutečně došlo. “Gynekologickoporodnické oddělení nemůže v nemocnici chybět. Na druhou stranu opravdu nevím, kde sehnat fungující kolektiv doktorů. Všichni odcházejí z nemocnic do privátů, kde mají podstatně větší platy, opačně to nefunguje,” podotkl Vondraš.
Než kraj přes výběrové řízení jmenuje nového ředitele, povede nemocnici již zmíněný Martin Grolmus. “Přijal jsem pověření, aby se situace v nemocnici ještě více nevyhrotila. Pokusím se ji stabilizovat, doufám, že se mi podaří zastavit odchody lékařů,” sdělil Grolmus. Vondraš neví, zda výpověď stáhne.

Regionální mutace| Právo - Plzeňský kraj