Na kótě 718


(05.05.2008)

Kontrola před vstupem do vojenského prostoruProhlídka tábora Greenpeace na kótě 718Rozhovor poslanců Václava Votavy a Václava Grünera s výkonným ředitelem české pobočky Greenpeace Jiřím TutteremČlenové GreenpeaceFotoblokádaBivak v koruně stromuFotografování pro fotoblokádu

Fotografie: Poslanecká kancelář V. Votavy

Greenpeace jsou týden na radarové kótě v Brdech, setrvají dál
Zpravodajství ČTK | 5.5.2008 | 18:47 | : Politika - Plzeňský kraj | : lap


Doplnili jsme v 1. odstavci o informace o předání otevřeného dopisu generálnímu tajemníkovi NATO a v 4. odstavci o návštěvu poslanců za ČSSD.

--------------------

Míšov (Plzeňsko) 5. května (ČTK) - Přesně týden jsou aktivisté hnutí Greenpeace na "radarové kótě" 718 ve vojenském prostoru Brdy. Stejně jako minulé pondělí, kdy kótu necelá dvacítka aktivistů obsadila, o ukončení svého protestu nepřemýšlejí. Dnes v Praze se chtěli pokusit předat otevřený dopis generálnímu tajemníkovi NATO Jaapovi de Hoop Schefferovi. Mimo jiné ho zvali k návštěvě svého tábora v Brdech. Osobní předání dopisu se ale nepodařilo, řekl ČTK Jan Friedinger.

Stejnou pozvánku prý poslali minulý týden i ministryni obrany Vlastě Parkanové. "Nepřišla nám od ní ale vůbec žádná reakce," uvedl výkonný ředitel Greenpeace ČR Jiří Tutter.

Zatímco minulý týden kempovalo na nenápadném vršku 13 až 15 lidí, dnes je jich tu devět, shodli se Tutter i vojenská policie, která místo stále monitoruje. Kontroluje nejen příjezdové cesty do prostoru, ale i samotnou kótu. Celý velký prostor ale hermeticky uzavřít nemůže. Lidi, kteří přicházejí bez povolení, upozorňuje, že se dopouštějí přestupku. Hrozí za něj pokuta až 3000 korun.

Aktivisty dnes navštívili na kótě další poslanci za ČSSD. Po středočeských poslancích Josefovi Řihákovi a Janu Hamáčkovi, kteří přišli v sobotu, sem dnes zamířili také sociálnědemokratičtí poslanci za Plzeňský kraj - Václav Votava a Václav Grüner. S nimi přišel i krajský zastupitel Václav Koubík. "Chtěli jsme se přesvědčit, jak na kótě žijí, a zejména jim vyjádřit podporu. Mají stejný cíl jako my," řekl Votava ČTK. Na rozdíl od Hamáčka, který se do vojenského prostoru vydal bez povolení a dopustil se tak přestupku, dnešní návštěva ČSSD povolení od újezdního úřadu dostala. "Jednání s armádou bylo velice korektní, vyšli nám vstříc a povolení jsme dostali," dodal Votava.

Přestože aktivisté i vojenská policie hovoří shodně o vzájemném korektním jednání, neshodnou se například v odhadu lidí, kteří za aktivisty míří. Podle Greenpeace je v jejich táboře navštěvují doslova průvody lidí, hlavně o víkendu. "V sobotu i v neděli sem přišly desítky lidí. V neděli jich mohlo být kolem 30 - cyklisté, rodiny, dědečkové a babičky s dětmi - místní i ze vzdálenějších míst," řekla mluvčí aktivistů Lenka Boráková.

Podle mluvčího vojenské policie Jana Čermáka ale bylo číslo podstatně menší. Připustil, že v prostoru bylo o víkendu více lidí. Souviselo to ale s tím, že některé vybrané okrajové enklávy jsou o víkendech legálně zpřístupněny turistům a cyklistům. Někteří z nich zabloudili a překročili území, kde je pobyt povolený a ocitli se v už nepřístupném prostoru. "Když odečteme samotné aktivisty Greenpeace, dva poslance a zástupce médií, tak v bezprostřední blízkosti kóty jsme za celý víkend zaznamenali přítomnost pěti lidí, kteří přišli za aktivisty bez platného povolení újezdního úřadu," uvedl Čermák.

Vojenská policie turisty, aktivisty a také lidi, které Greenpeace stále zve k návštěvě svého tábora, stále upozorňuje na nebezpečí. Ve vojenském prostoru je dosud velké množství nevybuchlé munice. "Jen v minulém roce vyjížděli ve vojenském prostoru pyrotechnici k 246 nálezům nevybuchlé munice," upozornil Čermák.

Greenpeace se dnes zaměří na dokončení asi čtrnáctimetrového dřevěného mostu setkání. Ten má, na rozdíl od radaru, lidi symbolicky spojovat. "Je hotový asi ze tří čtvrtin, chybí ještě dodělat zábradlí a na vršku dáme nějakou stříšku a pod ní zvonek," popsal Tutter. Aktivisté také chtějí znovu natáhnut mezi stromy velké plátno s nakresleným terčem, které se jim minulý týden při větru roztrhlo. Dál budou pokračovat také ve fotoblokádě. Vyzývají lidi, kteří nesouhlasí s radarem, aby poslali svůj portrét s letákem terče a nápisem Mám cíl - nebýt cíl. Podle Borákové se těchto nebo podobných fotek sešlo na internetu už kolem 650.

Lada Pešková jpt

Fotografie: Poslanecká kancelář V. Votavy