K nemocnici v Plané


TIP TÝDEN (03.09.2003)

K nemocnici v Plané

Může být, že si řeknete, proč nám to tady píše, to se nás netýká. Jednak ale týdeník TIP TÝDEN dostávají, byť jistě v měřítku poněkud menším než v Plzni, i občané na Tachovsku, jednak - a to hlavně - jsem se naštval. Do toho vám samozřejmě také nemusí nic být. Ale poslouchejte.

Odposlechl jsem totiž nedávno diskusi několika lidí. Bavili se o zdravotní péči. Dost vášnivě. A, bohužel, padl tam také následující názor: "Vždyť na tom Tachovsku snad ani špitál nepotřebují. Kdopak tam dneska bydlí? Jezdí tam lidi akorát tak na víkend. Stačí přece první pomoc a sem tam nějaký ten praktický doktor..."

No, už chápete, proč jsem se naštval? A tak jsem využil nedávné příležitosti a zeptal se tachovského poslance Václava Votavy, jak se projevuje ve zdravotní péči o občany poměrně rozlehlého a odlehlého Tachovska fakt, že tu přestala fungovat nemocnice.

"Na Tachovsku žije přes 50 tisíc obyvatel. Pravda, do nemocnice v Mariánských Lázních to není zase až tak daleko,je to ale menší zařízení s pouze dvěma odděleními - interním a chirurgickým. Do Stodu už je to kolem 50 km. Vzdálenosti samy o sobě by ale ještě nemusely být takovým problémem. Tím je fakt, že naše tři záchranky, nemají za zády takzvanou "domovskou" nemocnici. A tak sanitky s nemocným nebo zraněným najedou i stovky kilometrů, než se jim podaří pacienta někde umístit. Nic na tom nemění ani rajonizace kraje, která, bohužel, existuje jen na papíře. A to nemluvím o tom, že ona tři výjezdová místa, kterými se kraj tak rád "zaklíná" jsou nezřídka obsazena jen jedním lékařem. Díky bohu, že v plánské nemocnici zásluhou tachovské polikliniky a především jejího ředitele MUDr. Bartáka, fungují alespoň ambulance s prakticky celým rejstříkem služeb. Ovšem lůžková část citelně chybí. Představte si, že máte třeba někoho z rodiny v nemocnici ve Stodu nebo dokonce v Plzni. A i když byste jej rádi navštěvovali co nejčastěji a jemu tam bez vás také není nejlíp, nemůžete prostě, z důvodů časových, pro nevyhovující dopravní spojení či dokonce kvůli nedostatku financí za ním zajíždět tak, jak byste chtěli. Zvlášť stresující je takové odloučení pro hospitalizované děti nebo staré lidí, kteří špatně snáší vytržení z jejich prostředí. Takže proto je nebytí nemocnice v tachovské oblasti takovým problémem."

A je naděje, že se stav věcí změní? "Jak se říká, naděje vždy umírá poslední. Bohužel musím rok po uzavření nemocnice říct, že veškeré snahy o obnovu její činnosti jak ze strany starostů, tak ze strany nás zákonodárců a dalších zaangažovaných lidí byly zatím marné. Roste obava, že kraj už nemocnici definitivně odepsal. Boj o nemocnici ale nelze jen tak vzdát. Obce okresu se nyní zaobírají myšlenkou vytvořit sdružení obcí a nemocnici převzít." Tolik na vysvětlenou... (kl)

TIP TÝDEN, 3. 9. 2003