Volby bez voličů


(31.07.2008)

Tak máme dalšího přeběhlíka. Že by poslanec Wolf přeběhl z ČSSD v zájmu  vyššího principu mravního, tomu asi věří málokdo. Bohužel, politická korupce funguje. Zvláště když jde současné vládní koalici vedené ODS o bytí či nebytí a dotyčný poslanec má nějaký ten vroubek. Můžeme o tom diskutovat, můžeme se zlobit, ale to je asi tak všechno, co s tím v současné době můžeme dělat.

Souhlasím, takový člověk by se na kandidátku vůbec neměl dostat. Sociální demokracie však žádnou tajnou zpravodajskou službu, která by prověřovala minulost kandidátů, nemá a nikdy mít nebude a do hlav lidem také nevidíte. Přesto se sociální demokracie ústy svého předsedy za čin dnes již svého bývalého poslance voličům omluvila. V parlamentu však tímto “převlékáním kabátů” probíhají jakési dodatečné zákulisní volby, kterými se mění rozložení politických sil, ovšem bez účasti voličů. Ano, je to i podvod na voličích, mění se jejich rozhodnutí a mění se volební výsledek.

Voliči však mohou, stejně jako poškozená politická strana, jen bezmocně přihlížet. Dnes je totiž mandát poslance osobní a ať udělá jakýkoliv názorový kotrmelec či opustí stranu, mandát mu zůstává. Přitom tento mandát nezískal jako soukromá osoba, ale jako kandidát za určitou stranu s určitým programem, která také do voleb a jeho zvolení investovala prostředky. Pokud tedy náhle prozřel a zásadní ideje a program strany jsou mu proti mysli a nemůže pro ně hlasovat, bylo by slušné a vycházelo by i z logiky věci, aby se mandátu vzdal. Nebo aby již ze zákona jeho mandát skončil. Na jeho místo by nastoupil náhradník a dál prosazoval program strany, za kterou ho voliči zvolili. Tomu se říká tzv. vázaný mandát a je to jistě i námět k diskusi o novele volebního zákona.