Starý neznamená hloupý!


(14.08.2008)

Od srpna navyšujeme všechny důchody o 470 Kč pro spokojenější stáří, chlubí se na billboardech ODS. Při pohledu na toto prvoplánové chlubilství se neodbytně vkrádá dojem, že ODS vnímá seniory jako hlupáčky, kteří si nedokážou spočítat, že tento dáreček naší pravicové vlády stěží pokryje jejich zvýšené životní náklady. Díky reformám z dílny ODS se nezvedly ceny lokomotiv, luxusních automobilů či dovolených, ale právě těch nejzákladnějších potřeb - potravin, energií, bydlení, lékařské péče a léků. A ty si těžko odepře i ten nejšetrnější důchodce.

Ale dobrodinci z ODS na těchto billboardech jdou dál a v několika tezích svou představu spokojeného stáří rozvádí. A přestože si nemyslím, že by senioři nedokázali číst mezi řádky, přeci jenom se pokusím o překlad do obecné češtiny.

Tak dozvíme se třeba, že “zvyšují důchody rychleji než minulé vlády vedené ČSSD,” což neznamená nic jiného, než že je prostě vyšší inflace než za vlád ČSSD.

Dále také ODS “posiluje mezigenerační solidaritu mezi rodiči a dětmi.” Jinými slovy - aby rodiče vyšli s důchodem, musí jim děti přispět. Podpora rodičů jistě není nic špatného, ale je to pro seniory po celoživotní práci důstojné, muset se spoléhat na podporu dětí, které mnohdy také mají hluboko do kapsy? A je to něco, čím se by měla nějaká politická strana chlubit?

ODS také “podporuje péči o seniory v domácím prostředí”. Co jim také zbývá, když je nedostatek míst v domovech pro seniory a nové se za vlády ODS nestaví.

“Podpoříme nové služby v komunitních centrech a stacionářích,” hlásají za další. Možná by stačilo, kdyby podpořili alespoň ty staré služby v komunitních centrech a stacionářích. Zatím ale spíše stále častěji sledujeme ve zprávách, kde všude byla tato zařízení pro nedostatek státní podpory zrušena.

“Zavedeme vyšší standardy kvality pro ústavní péči,” – po otřesných reportážích z některých léčeben je načase.

A v neposledním – “podporujeme aktivní život ve stáří.” Přeloženo: Když nevystačíte s důchodem, tak si holt musíte jít přivydělat.

Tak tahle si ODS představuje spokojené stáří.