Poslanecký den na Tachovsku


(22.09.2008)

Poslanecký den 22. 9. na Tachovsku byl převážně zaměřen na  bezpečnostní problematiku. Účastnili se ho poslanci Václav Šlajs, člen výboru pro bezpečnost a "domácí" poslanec Václav Votava. Předmětem jejich zájmu byly jak policejní složky, tak hasiči. Na Okresním ředitelství policie v Tachově diskutovali s velícími důstojníky na téma reformy policie - například změnu organizační struktury  zvláště na vedoucích funkcích v okresech. Dobrou zprávou je, že se nebudou po novém roce rušit žádná obvodní oddělení. V dopravní problematice zazněl od policistů názor, že u dopravní nehody neměla být pro přivolání policie směrodatná výše škody, ale spíš o jakou nehodu se jedná, zda byl řidiči požit alkohol, zda byl nehodou spácháń trestný čin nebo jen přestupek. Mluvilo se samozřejmě i o bezpečnostní situaci v okrese  - v letošním roce se nestalo nic mimořádného, nebyla šetřena žádná vražda a kolonka krádeží aut má dokonce poslední roky klesající trend. Objevují se však i nové druhy kriminality - např. pěstírny marihuany. Diskuse na podobná témata pokračovala i na místním obvodním oddělení i na obvodním oddělení ve Stříbře, kde se podrobněji probírala i personální otázky. 

Diskuse na stanici tachovských profesionálních hasičů se točila hlavně kolem plánované výstavby nové stanice, která je naplánována u výpadovky na Plzeň. "Vybudování nové budovy v Tachově je teď pro nás priorita číslo jedna," zdůraznil přítomný krajský ředitel hasičů František Pavlas. "Tato hasičská stanice je jednou z pěti klíčových v kraji a co mohu posoudit, je snad nejhorší v republice," dodal. Co se týká techniky, je na špičkové úrovni, ale další rozvoj limituje zastaralá budova, která byla původně postavená pro dobrovolné hasiče. Kanceláře jsou umístěny ve dvou různých budovách a pomocná technika je rozeseta po garážích po celém městě. Výstavba má být zahájena již příští rok, ale kvůli nedostatku peněz je rozplánována na tři etapy. S tím nesouhlasil poslanec Votava, který v tom nevidí žádnou úsporu, spíš naopak. Stavba na etapy buď stavbu prodraží a nebo v horším případě zůstane jen u první etapy a hasiči zase budou v provizoriu.

Výjimkou z bezpečnostně zaměřeného poslaneckého dne byla návštěva tachovské strojírenské firmy Franz Eder. Tato pobočka mateřské německé firmy z Thaldorfu se zaměřuje na výrobu malých sérií velkých ocelových komponentů různých strojů, hlavně pro stavebnictví, ale vyráběla už i díly pro obří dopravníky pro NASA. "Naše motto je: vše co se nevejde do kontejneru. Malé výrobky se totiž dřív nebo později budou dovážet z Číny," vysvětlil návštěvě majitel Franz Eder. Tato filozofie se zatím firmě vyplácí, protože její obrat ročně stoupá o 20 %. V tachovském závodě zaměstnávají kolem 250 zaměstnanců, kteří jsou nadprůměrně placeni. Protože firma potřebuje množství vysoce kvalifikovaných svářečů oceli, kteří na trhu práce chybí, musela si otevřít i vlastní svářečskou školu.

 

 

Návštěva Okresního ředitelství policie v Tachově 22.9.2008Prohlídka firmy Franz Eder v Tachově 22.9.2008Prohlídka firmy Franz Eder v Tachově 22.9.2008Návštěva HZS Tachov 22.9.2008Beseda na Obvodním oddělení PČR ve Stříbře 22.9.2008