Urban: Tlučná u Plzně by měla získat státní dotaci na novou školu


(29.09.2008)

Zpravodajství ČTK | 29.9.2008 | 16:07 | rubrika: Politika - Plzeňský kraj | autor: vap 

 
 Tlučná (Plzeňsko) 29. září (ČTK) - Desítky milionů korun na výstavbu nové základní školy by měla dostat od státu obec Tlučná poblíž Plzně. Současná budova stojí na poddolovaném území po těžbě černého uhlí, je ve velmi špatném stavu a hrozí její uzavření statikem a hygienou. Nová škola, náklady na jejíž stavbu jsou 100 milionů korun, by měla získat přes polovinu peněz od ministerstva průmyslu na likvidaci starých ekologických škod, řekl dnes ČTK místopředseda ČSSD a stínový ministr průmyslu Milan Urban.

 "Peníze marně sháníme už deset let. Máme vykoupené území nedaleko nad tělocvičnou i stavební povolení," řekl ČTK Stanislav Volf, starosta Tlučné s 3300 obyvateli. Současná škola z roku 1896, jejíž kapacita je 240 dětí, je podle něj přeplněná, i děti v prvním stupni musejí chodit na odpolední vyučování. V obci, která se díky blízkosti Plzně za pět let rozrostla o pětinu, je 580 dětí od šesti do 15 let.

 Podle Urbana se bude muset na stavbě podílet Plzeňský kraj i obec. Z rozpočtu MPO jde podle něj na staré ekologické zátěže ročně více než miliarda korun. "Co nejdříve se sejdu s ministrem Římanem a budu chtít peníze, abychom mohli začít stavět už počátkem příštího roku," uvedl Urban. Stavba školy je podle něj jasnou prioritou, větší než likvidace skládek nebo odkališť. Podle něj jedině důlní činnost způsobila, že se škola hroutí a jde tak o havárii, kterou musí řešit stát, neboť uhlí z oblasti využívala celá ČR.

 Tlučná žádala o desítky milionů z evropského programu ROP, tedy z dotací, které si rozdělují Plzeňský a Jihočeský kraj. Školu posoudila výběrová komise jako velmi dobrý a příkladně připravený projekt, ale dotace neudělila. Krajský předseda ČSSD Václav Votava to na dnešní tiskové konferenci označil za "nehoráznost", když peníze dostaly akvapark v Kdyni a privátní zimní stadion a nemocnice v Plzni.

 Podle Volfa nelze děti ze základní a mateřské školy přesunout do okolních obcí nebo do Plzně, protože všechny školy jsou přeplněné a žáky z Tlučné odmítají. "Navíc už tu máme sociální problémy, někteří rodiče by si nemohli dovolit děti vozit jinam," řekl. Pokud by podle něj přišly záplavy jako v roce 2002 a 2003, pískovcové základy školy by se zhroutily. Volf také předal Urbanovi tři "katastroficky" vyznívající statické posudky i vyjádření krajských hygieniků.

 Václav Prokš tav

Program stínového ministra průmyslu Milana Urbana v doprovodu poslanců Václava Votavy a Jana Látky, jedničky na kandidátky do krajských voleb Milady Emmerové a dalších kandidátů do krajských voleb pokračoval předvolebním mítinkem v Nýřanech a poté zábavnou drakiádou ve Stříbře, která byla součástí kampaně kandidáta do senátu Miroslava Nenutila.

 Fotografie: Archiv poslanecké kanceláře                                                                    

 Návštěva Milana Urbana na Plzni-severu - přijetí na radnici v Tlučné 29.9.2008Návštěva Milana Urbana na Plzni-severu - prohlídka bývalého černouhelného dolu Krimich v Tlučné 29.9.2008Návštěva MIlana Urbana na Plzni severu - MŠ v Tlučné 29.9.2008Návštěva Milana Urbana na Plzni-severu - před MŠ v Tlučné 29.9.2008Předvolební mítink v Nýřanech 29.9.2008Drakiáda ve Stříbře 29.9.2008Drakiáda ve Stříbře 29.9.2008Drakiáda ve Stříbře - soutěž draků odstartoval Miroslav Nenutil 29.9.2008