Emmerová, první hejtmanka v zemi


(20.10.2008)

Mladá fronta DNES | 20.10.2008 | : Kraj Plzeňský | : 1 | : JAROSLAV NEDVĚD

Podoba nové krajské koalice není zatím jasná * Sociální demokraté prozatím odmítají velkou koalici s ODS

Plzeň - Buď se dohodnou hlavní rivalové ČSSD a ODS na nějaké formě spolupráce, nebo ovlivní tvorbu krajské koalice komunisté. Bylo by to poprvé od vzniku krajů v roce 2000.
Takový je výsledek krajských voleb. Vyhrála je ČSSD se ziskem 36 procent a desetiprocentním náskokem před ODS. Komunisté v kraji udrželi přes 17 procent. To znamená, že levice obsadí v zastupitelstvu kraje 28, tedy většinu z 45 křesel.
Lístek do urny přišlo v pátek a v sobotu vhodit přes 40 procent voličů, což představuje přibližně 183 tisíc lidí. Před čtyřmi roky byla účast zhruba o devět procent nižší a ODS vyhrála se ziskem více než 41 procent hlasů.

Zásadní obrat po osmi letech Pro vedení Plzeňského kraje tedy znamenají volby po osmi letech zásadní obrat. Kraj totiž od roku 2000 s převahou ovládali občanští demokraté. „Takový výsledek snad nikdo nečekal,“ reagoval odcházející hejtman Petr Zimmermann (ODS), který už nekandidoval.
„Nepočítali jsme s takhle enormním vítězstvím a jsme za něj rádi. Zvlášť nás těší, že jsme ODS dokázali porazit i v samotné Plzni,“ prohlásil krajský místopředseda ČSSD Milan Chovanec.
Jakou podobu bude mít nová krajská koalice zatím není jasné. Jisté je zřejmě jediné: v čele kraje bude stát hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD). Bývalé ministryni zdravotnictví se tak po několika letech podařilo vrátit do politiky a s největší pravděpodobností se stane historicky první hejtmankou v Česku. Milan Chovanec z ČSSD uvedl, že možnost, že bude v čele kraje někdo jiný než Milada Emmerová, může nastat pouze v případě, když by Emmerová funkci odmítla. „Ale já vím, že ji chce, takže to nepřipadá v úvahu,“ uvedl Chovanec. Na tom, jak bude vypadat složení nové krajské rady, by se měli politici dohodnout do 14. listopadu, což je den, kdy se sejde nově zvolené zastupitelstvo.
Představitelé ODS přiznali, že krajské volby jsou pro ně debakl. „Nebudu zapírat, že jsem očekával výhru ODS,“ komentoval výsledek krajský šéf ODS ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
„Jsme zklamaní. Docela nás to zaskočilo. Je to docela tragické,“ reagoval šéf krajského volebního štábu a předseda plzeňské ODS Miroslav Levora.
Sociální demokraté z kraje hned po zveřejnění výsledků voleb v sobotu v noci zamířili do Prahy na poradu s vedením strany. Krajský předseda ČSSD poslanec Václav Votava prohlásil, že o možných koaličních partnerech budou socialisté rozhodovat až za týden - po druhém kole senátních voleb. Nyní se totiž chtějí zcela soustředit na podporu svých senátních kandidátů Jiřího Bise v Plzni a starosty Stříbra Miroslava Nenutila na Tachovsku a Chebsku. „Vyloučit můžeme pouze velkou koalici s ODS. Ostatní varianty jsou otevřené,“ sdělil Votava.
Miroslav Levora (ODS) uvedl, že jeho strana je připravena o povolební spolupráci s ČSSD jednat. „Pokud nás sociální demokracie osloví, budeme o tom hluboce přemýšlet. Pro nás je absolutně nepřijatelná pouze KSČM,“ sdělil Miroslav Levora.

Foto: Archiv poslanecké kanceláře

Václav Votava u volební urny 17. 10. 2008