ČSSD chce v Plzeňském kraji hejtmana, ekonomiku a zdravotnictví


(20.10.2008)

 

Zpravodajství ČTK | 20.10.2008 | 16:38 | rubrika: Politika - Plzeňský kraj | autor: lap

Plzeň 20. října (ČTK) - Sociální demokraté chtějí po vyhraných volbách v Plzeňském kraji post hejtmanky pro Miladu Emmerovou a klíčový resort ekonomiky. Protože zdravotnictví patřilo k jejich hlavním bodům volební kampaně, chtěli by mít i tuto oblast pod kontrolou, řekl dnes novinářům šéf krajské ČSSD Václav Votava. O dalších resortech odmítl spekulovat, budou předmětem jednání s případnými koaličními partnery. Emmerová doplnila, že ČSSD se při výběru svých radních hodlá zaměřit hlavně na jejich odbornost, nikoliv na jejich pořadí na kandidátce.

Votava zopakoval, že vyjednávání o podobě budoucí koalice ČSSD v kraji rozjede až po druhém kole senátních voleb. Sociální demokraté osloví všechny zvolené strany. Předem rozhodně vyloučili pouze velkou koalici s ODS. Zástupci osm let vládnoucí ODS, komunistů a Koalice pro Plzeňský kraj čekají na výzvu k jednání. ODS se sice debatě nebrání, nicméně se chystá na odchod do opozice.

Z celkových 45 mandátů získali sociální demokraté 19, občanští demokraté 14 a komunisté devět mandátů. V zastupitelstvu bude ještě Koalice pro Plzeňský kraj tvořená lidovci a SNK ED se ziskem tří mandátů.

Přestože podle ČSSD existuje několik variant povolební spolupráce, reálně jich mnoho v úvahu nepřipadá. Pokud by se sociální demokraté chtěli spojit s koalicí, chyběl by jim jeden hlas k nadpoloviční většině. Širší spolupráci, kde by byli ještě komunisté, zas zbývající strany rezolutně odmítly.

"Jednoznačně dopředu vylučujeme svoji případnou účast v jakékoli koalici, ve které budou zastoupeni komunisté," zdůraznil lídr kandidátky koalice Václav Červený. "Už dopředu jsme odmítli jakoukoliv spolupráci s komunisty, na tom nic měnit nebudeme," potvrdil i vyjednavač ODS Miroslav Levora. Votava i Emmerová zatím před vyjednáváním nechtěli jakkoliv komentovat možnost utvoření koalice pouze s KSČM. Komunisté, kteří prosazují poměrné zastoupení podle výsledků voleb, jsou připraveni jednat.

ODS se sice podle Levory jednáním nijak nebrání, nevidí ale mnoho šancí na shodu s ústředními tématy ČSSD. Obě nejsilnější strany deklarují, že ze svých hlavních postojů neustoupí. Pokud by ODS dostala jako opozice nabídku pracovat ve výborech zastupitelstva, nebránila by se. "Budeme se snažit kraji pomoci, jak to jen půjde, osm let jsme ho piplali, teď na to nebudeme rezignovat," doplnil Levora.

Votava vyzval současnou radu kraje pod vedením ODS, aby ve své zbývajícím čase už nepřijímala žádná nevratná rozhodnutí. ČSSD se například nelíbí, že ještě asi tři dny před prvním jednáním zastupitelstva, které má zvolit nové vedení kraje, se má sejít dosavadní rada a má schválit dodavatele stavby nové nemocnice v Klatovech za půl miliardy korun.

Lada Pešková jpt