Poslanec Václav Votava: Nechystáme žádnou revoluci


(19.11.2008)

Tachovská jiskra | 19.11.2008 | : Tachovská jiskra | : 6 | : EVŽEN ZAVADIL

Plzeň/ Vedl vyjednávací tým sociálních demokratů po vítězných volbách v Plzeňském kraji. Na konci minulého týdne ustavující zastupitelstvo odsouhlasilo jednobarevnou radu složenou pouze z členů ČSSD. Václav Votava v křesle radního sedět nebude, zůstane ’pouze’ poslancem parlamentu.

* Proč nebudete krajským radním, když jste v Plzeňském kraji vedl vyjednávání s ostatními politickými stranami?

Už dlouho před volbami jsme se dohodli, že ústavní činitelé nepůjdou do krajské rady. Tento princip jsme se rozhodli držet, i když jsme nečekali tak výrazné vítězství a devět míst v radě.

* Avizovali jste velký zájem o zdravotnictví, rozdělili jste ho na dva portfeje: zdravotnictví a sociální věci. Tedy pro dva radní. Jenže právě oni budou pracovat jako neuvolnění, tedy až po zaměstnání. Nehazardujete s tak významnými oblastmi?

Zvolení kandidáti mají velmi blízko ke svým resortům. Radní se musí obklopit kvalitním týmem, resorty musí být vedeny stejně kvalitně jako ostatní, kde jsou uvolnění členové. Dejme jim ale pověstných 100 dnů hájení, pak můžeme jejich práci hodnotit.

* Jaké personální změny chystá sociální demokracie na Krajském úřadě?

Určitě nechceme provádět žádnou revoluci, obyčejní úředníci se nemají čeho obávat. Je celkem pochopitelné, že noví radní si mohou přivést své asistenty, kterým důvěřují. Na postech vedoucích odborů máme různé zkušenosti a poznatky, jak se chovali a hlavně pracovali, podle toho zvažujeme jejich další působení.

* Sociální demokracie chtěla navýšit investice do silnic II. a III. třídy, které kraj spravuje. Jak získáte peníze?

Chceme dobře využívat dotační tituly, když bude nevyhnutelně potřeba, vezmeme si rozumný úvěr. Celkově chceme vložit do rekonstrukcí silnic zhruba dvojnásobek peněz, než investoval kraj v uplynulém období (pozn. aut: kraj vydal 1 mld. korun). Kdo jezdí po těchto silnicích, musí vidět, že je to nutnost.

* Jak se postavíte k výstavbě klatovské nemocnice?

Chceme ji postavit, musíme ale zvážit rozsah. I tady jsou limitující peníze. Původní předpoklad, že bude nemocnice stát 500 mil., byl mylný, nyní se hovoří o nákladech převyšující miliardu korun. Kraji bohužel neprošel projekt na podporu z ROP A tak o způsobu financování stavby se rozhodne až se důkladně seznámíme se stavem věci.

* V prohlášení, vydaném s komunisty, jste se mimo jiné postavili proti radaru? Přísluší to ’krajské ’ politice?

Servilní vyjádření podpory radaru vydala minulá rada. My si myslíme, že argumentaci ohrožení se podařilo úspěšně vyvrátit a není potřeba podobné zařízení, spolu s cizími vojáky, v Česku instalovat. Bereme na vědomí vůli lidí, osobně bych byl i pro krajské referendum v této otázce. Nejdřív se musí ale vytvořit legislativní rámec.

* Na nedostatečnou pomoc si stěžovaly malé obce. Jak byste je podpořil?

Musíme pokračovat v dotačních programech na podporu rozvoje i menších obcí. Obecně si myslím, že problém je i v celkovém počtu obcí v České republice. Je jich šest a půl tisíce, existují i samostatné obce se sto obyvateli, které mají uvolněného starostu a třeba placenou účetní, přitom mají celkový rozpočet kolem milionu korun. Potom jim pochopitelně nezůstávají finance na rozvoj, na investice potřebné na spolufinancování k dotacím. Jednou z možných cest je slučování obcí do větších celků. Říkám to s plným vědomím, že je to velice citlivá a dlouhodobá záležitost. V Dánsku například mají na pět milionů obyvatel pouze 200 obcí,to je ohromný rozdíl.

Region| Zapadní Čechy