Hejtmankou Plzeňskoho kraje se stala Milada Emmerová


(14.11.2008)

Zpravodajství ČTK | 14.11.2008 | 17:53 | : Politika - Plzeňský kraj | : lapPlzeň 14. listopadu (ČTK) - Novou hejtmankou Plzeňského kraje se dnes stala Milada Emmerová z ČSSD. Čtyřiašedesátiletá lékařka a bývalá ministryně zdravotnictví ve funkci střídá Petra Zimmermanna z ODS, který kraj vedl osm let. Pro Emmerovou hlasovalo v tajné volbě 29 ze 45 zastupitelů. Kromě ČSSD ji podle společné dohody podpořili komunisté a zřejmě ještě jeden zastupitel. Emmerová povede menšinovou vládu ČSSD. Zároveň se stala první ženou, která se v ČR postavila do čela kraje.

 Prvním náměstkem hejtmanky se stal díky hlasům ČSSD a KSČM šéf kontrolního výboru plzeňských zastupitelů Milan Chovanec, který bude mít na starosti ekonomiku a majetek, druhým náměstkem je dosavadní šéf kontrolního výboru zastupitelstva kraje Jaroslav Bauer (doprava) a třetím náměstkem místostarosta Žihle a obchodní ředitel Ivo Grüner (regionální rozvoj). Do funkcí uvolněných radních nastoupí pracovník správy chráněné krajinné oblasti Petr Smutný (životní prostředí), starosta Hůrek na Rokycansku Václav Koubík (kultura) a místostarosta Tachova Jiří Struček (školství). Neuvolněnými radními je místostarostka Dobřan na Plzeňsku Dagmar Terelmešová (sociální věci) a lékař Václav Šimánek (zdravotnictví). Kompetence si zatím oficiálně nerozdělili.

 Zdravotnictví i sociální problematika patří k prioritám ČSSD, oba radní těchto resortů jsou přesto neuvolnění. "Budou to muset stíhat, dáme jim 100 dní hájení a pak vyhodnotíme, jak si počínají a jak práci stíhají," řekl ČTK šéf krajské ČSSD Václav Votava.

 Devítičlenná rada má sedm uvolněných členů, o dva méně než dosud. Na rozdíl od minulého období je nově uvolněnou funkcí i post předsedů finančního výboru a výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. Obsadili je bývalí radní ODS Pavel Karpíšek a Martin Baxa. Nově vznikl výbor pro zdravotnictví a sociální věci, jeho neuvolněným šéfem je Ondřej Jelínek z ČSSD. Významný post poprvé v kraji získali komunisté, jejichž člen František Podlipský se podle dohody ČSSD a KSČM stal uvolněným šéfem kontrolního výboru. ODS hodlá později navrhnout ještě výbor pro dopravu.

 Odstupující náměstek hejtmana Vladislava Vilímec z ODS upozornil, že Plzeňský kraj je jediný nezadlužený region v Česku. Díky dobrému hospodaření předchozího vedení vytvořil rezervu, která by měla pokrýt náklady na financování stavby nové nemocnice v Klatovech. Varoval také před tichým spojením ČSSD s KSČM. Končící hejtman Zimmermann vyjádřil naději, že vyrovnaný rozpočet vydrží i v dalších obdobích. Doufá také, že nové vedení bude pokračovat ve snaze o co nejširší zpřístupnění Šumavy.

 Dosavadní radní odcházejí z kraje s trojnásobkem svého platu, což u hejtmana činí téměř 234.000 korun, u bývalých náměstků přes 212.000 korun a u radních 170.000 korun.

 Emmerová chce zahájit audity, které vypoví o fungování úřadu. Podpora komunistů v určitých oblastech jí nevadí. "Neumím si představit, že změny, které bychom chtěli provést, bychom mohli provést například s ODS," uvedla. Zdůraznila, že nechystá žádné zaměstnanecké "zemětřesení". Jednou z prvních věcí, na kterou se chce zaměřit, je oblast zdravotnictví. "Plzeňský kraj je na tom nejhůře v dostupnosti zdravotní péče," poznamenala. Nevyloučila, že pro zajištění lepší dostupnosti bude jednat o spolupráci například s bývalou zkrachovalou krajskou a nyní už soukromou nemocnicí v Plané na Tachovsku.

 Protože komunisté nezískali místa v radě, považují se za opoziční stranu. Na jejich hlasy přesto ČSSD spoléhá při hlasování o programově blízkých bodech, jako je například oblast zdravotnictví či dopravy.

 ČSSD volby vyhrála a získala 19 křesel zastupitelů, komunisté jich mají devět. ODS po volbách získala 14 mandátů a Koalice pro Plzeňský kraj tvořená KDU-ČSL a SNK ED tři hlasy.

 Lada Pešková kri