Lídři ČSSD: Klatovskou nemocnici chceme


(14.11.2008)

Plzeňský deník | 14.11.2008 | : Plzeň | : 6 | : EVŽEN ZAVADIL

Milada Emmerová se dnes stává novou hejtmankou. Včera spolu s poslancem Votavou v on–line rozhovoru Deníku odkrývali své plány

Plzeň/ Překvapivě, zato ale drtivě vyhráli krajské volby. Dnes zasedne Milada Emmerová do křesla hejtmanky Plzeňského kraje, šéf krajské ČSSD a hlavní povolební vyjednávač Václav Votava může být spokojený, v krajské radě dnes usednou pouze členové sociální demokracie. Včera oba lídři odpovídali v on – line rozhovoru Deníku. Přetiskujeme část otázek a odpovědí. Jirka: Trochu mě irituje otevřená spolupráce ČSSD s komunisty - tedy nejen v Plzeňském kraji. Je to sice věc vedení obou politických stran, ale mně jako občanu a voliči tato spolupráce vadí. Monitorujete nějak postoje voličů k této záležitosti? S jakými se případně setkáváte názory?Votava: Nabízeli jsme všem subjektům, které se dostaly do krajského zastupitelstva, spolupráci ve formě duhové koalice. Tím by se všechny strany podílely na správě a řízení kraje. Tato naše nabídka však nebyla akceptována ODS ani KPK z důvodu přítomnosti komunistů v radě. Vydali jsme se tedy cestou menšinové vlády ČSSD a pouze KSČM byla ochotna pro jistou míru tolerance této vlády a podpory styčných bodů našeho programu. Z řady setkání s občany mám poznatky, že se této tolerance ze strany KSČM neobávají. Naopak, dokážeme tak společně prosadit naše hlavní programové cíle především ve zdravotnictví. Pepa M.: Co přinese vláda ČSSD v našem kraji malým obcím?Mám pocit, že pokud se alespoň trochu pokusíte splnit předvolební sliby, jen zadlužíte kraj. A odskáčou to zase jenom malé vesnice, které už teď mají problémů nad hlavu.
Votava: Nechceme v žádném případě zadlužovat kraj nad únosnou míru. Tím mám na mysli, že nevylučuji, že kraj bude muset přijmout rozumný úvěr, např. na zlepšení zanedbané dopravní infrastruktury v kraji, která je v katastrofálním stavu. Naopak, co se týká malých obcí, chceme jim výrazně pomoci v realizaci jejich rozvoje, a to i vhodnou dotační podporou.
Karel: Jak splní socialistická rada hlavní slib voličům, tedy odstranění poplatků ve zdravotnictví. Jaké konkrétní kroky se udělají?
Votava: Tento slib chceme samozřejmě splnit. V současné době se vypracovává metodika a počítáme, že když ne od Nového roku, tak od února by neměly v krajských zdravotnických zařízeních občané tyto poplatky platit, resp. by jim byly refundovány krajem. Pepa: Hejtmanko, chcete dát víc peněz do silnic, dostavět nemocnici v Klatovech, zrušit poplatky, převést nemocnice na neziskovky a přitom odmítáte zadlužování kraje. Jak to dokážete?
Emmerová: Jde o zavedení racionálních postupů a o určení priorit. Vždy je na místě sledovat účelnost a prospěšnost daných opatření a poté zvažovat zdroje financování těchto snah, nikoliv obráceně. Zadlužovat kraj skutečně nehodláme, nic nám však nebrání v tom, abychom využívali výhodných úvěrů, například z fondů EU.
Sněhurka: Dobrý den, jste pro , aby byl v Plzni zřízen babybox? Z jakého důvodu ano nebo ne? Domníváte se, že je reálné, že zde bude?
Emmerová: O účelnosti babyboxů mám své pochybnosti, ale uvědomuji si, že jistý účel již splnily, a to tam, kde jsou již instalované. Iniciativám k jeho vzniku v Plzni bránit nemíním. Bude-li to třeba a budu-li moci, přispěji odbornou radou i k vytvoření podmínek pro technickou realizaci tohoto zařízení.
Petr: Vy nesouhlasíte s poplatky v nemocnicích ani v lůžkové části?
Nemyslíte, že platit za pobyt v nemocnici není nic nemravného?
Pokud jde o poplatky obecně, jsem příznivcem systémových řešení. Proto mi nyní vyhovuje projednávání novely příslušného zákona v parlamentu, která mimo některé úlevy navrhuje ponechávat poplatky za hospitalizaci a pohotovost.
Oba celé rozhovory si přečtěte na: plzensky.de nik.cz/online