ČSSD odkryla karty a představila budoucí radní


(11.11.2008)

Plzeňský deník | 11.11.2008 | : Z regionu | : 4 | : EVŽEN ZAVADIL

Sociální demokraté budou na kraji vládnout sami, jejich kandidáty podpoří komunisté. Krajská rada bude mít dva neuvolněné členy

Plzeň/ Zdlouhavá jednání skončila, sociální demokracie včera večer konečně představila kandidáty do krajské rady. To, že bude devítičlenný sbor vést bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, bylo jasné hned po vyhlášení výsledků voleb, o dalších jménech se ale jen spekulovalo. Nakonec se žádná překvapení nekonala. Ekonomický úsek bude spravovat dosavadní předseda kontrolního výboru na plzeňské radnici Milan Chovanec. „Pokud půjdu do rady, vzdám se tohoto místa,“ avizoval Chovanec už dříve odchod z placené funkci ve městě a včera toto rozhodnutí potvrdil. „S největší pravděpodobností to bude do konce ledna,“ řekl včera budoucí první náměstek hejtmana.
Další předseda kontrolního výboru Jaroslav Bauer, který dohlížel na chod Plzeňského kraje, usedne na místo náměstka pro dopravu.
Právě předsednictví kontrolního výboru socialisté nenabídli nejsilnější opoziční straně, občanským demokratům, jak se všeobecně očekávalo, ale komunistům. Ti tuto funkci dostali za to, že podpoří na ustavujícím zastupitelstvu všechny kandidáty sociální demokracie. Komunisté na tuto pozici nominují druhého muže ze své kandidátky, právníka Františka Podlipského z Boru.
Šéf vyjednávacího týmu ČSSD, poslanec Václav Votava míní, že ODS má i tak dostatečný prostor pro kontrolu práce radních. „Stále nabízíme ODS posty uvolněných předsedů finančního výboru a výboru pro vzdělání. A právě přes finanční výbor mohou vykonávat kontrolu, mají tam výraznější kompetence než v kontrolním výboru. Proto tvrzení, že bez kontrolního výboru nemohou dostatečně vykonávat opoziční činnost, beru jako pokrytecké prohlášen,“ tvrdí Votava. Nabídka pro ODS platí do zítřka, ta ji zatím ignorovala.
Další rozdělení postů socialisté ale ani včera neprozradili. „Třetím náměstkem v radě bude Ivo Grüner. Ostatní portfeje si ale radní teprve rozdělí,“ podotkl Votava. Jisté je tedy jen to, že dva členové rady budou neuvolnění, a to Dagmar Terelmešová a Václav Šimánek.
Zdravotnictví rozdělili socialisté na dva obory: zdravotnictví a sociální věci, naopak zemědělství bude spojeno s životním prostředím.
Dosavadní tři výbory se rozšíří o výbor pro zdravotnictví a sociální věci. „Předsedatmu bude člen ČSSD,“ dodal Votava. Složení budoucí rady si pochvaluje Milada Emmerová. „Myslím, že jsou to lidé znalí věci, mají vztah k problematice. Proto ze zvolené sestavy obavy nemám,“ říká sebevědomě budoucí šéfka kraje Emmerová. Kandidáti se mohou klidně připravovat na své posty, hlasy socialistů a komunistů bohatě stačí k tomu, aby prosadili jakýkoliv požadavek. Ustavující zastupitelstvo Plzenského kraje se sejde už 14. listopadu, v té chvíli s největší pravděpodobností vystřídá radu složenou ze zástupců ODS a KDU–ČSL jednobarevná sestava oranžových sociálních demokratů.

***

Václav ŠIMÁNEK(38) neuvolněný radní pro zdravotnictví * Lékař, Nezvěstice. * tip Deníku

Milada EMMEROVÁ (63) hejtmanka Má dvě děti, ve volbách 1996 se stala poslankyní Parlamentu ČR. V srpnu 2004 ministryní zdravotnictví. Nyní pracuje ve Fakultní nemocnici Plzeň. Členka ČSSD.

Jaroslav BAUER(55) náměstek pro dopravu Původním povoláním tiskař, byl místostarostou Domažlic, je předsedou okresní organizace ČSSD, v krajském zastupitelstvu zastával funci předsedy kontrolního výboru .

Milan CHOVANEC(38) náměstek pro ekonomiku a majetek Ženatý, dvě děti. V současné době pracuje jako předseda kontrolního výboru Zastupitelstva města Plzně. Soukromě podnikal, svoji firmu už prodal.

Ivo GRÜNER(38) náměstek pro regionální rozvoj * Má 13letou dceru a šestiměsíčního syna. Je místostarostou Žihle a předsedou OVV ČSSD Plzeň–sever a také obchodním ředitelem stavební spořitelny.

Václav KOUBÍK(54) radní pro kulturu * Svobodný a bezdětný. Dlouhá léta pracoval v kovohutích, nyní je starostou Hůrek na Rokycansku. Člen ČSSD.

Jiří STRUČEK (41) radní pro školství * Ženatý, dvě děti. Býval zástupcem ředitele Střední průmyslové školy Tachov–Světce. Od roku 2002 je místostarostou Tachova.

Petr SMUTNÝ(61) radní pro životní prostředí * Má dvě dcery, pracoval na OÚ v Domažlicích jako šéf odboru životního prostředí. Býval senátorem a nyní pracuje pro CHKO Český les.

Dagmar TERELMEŠOVÁ(38) neuvolněná radní pro sociální věci * Má 20letého syna a 17letou dceru. Působí jako místostarostka Dobřan. Původně zdravotní sestra, pak začala podnikat.

František PODLIPSKÝ (58) šéf kontrolního výboru Ženatý, dvě děti a dvě vnoučata. Býval tajemníkem městského úřadu a také starostou v Boru. Nyní pracuje pro ČOI. Byl a je členem KSČM.

Foto popis|
Region| Západní Čechy