Nemocnice? Do tří let


(08.12.2008)

Mladá fronta DNES | 9.12.2008 | rubrika: Kraj Plzeňský | strana: 1 | autor: JAROSLAV NEDVĚD
V Klatovech se už mohou těšit: zastupitelé schválili největší investici kraje

Plzeň, Klatovy - Obyvatelé Klatovska už mají jistotu, že se do tří let dočkají nové moderně vybavené nemocnice. Stavba naplánovaná do areálu nynější nevyhovující nemocnice v Klatovech totiž dostala definitivně zelenou, když pro ni zvedli ruce zastupitelé kraje.
Akce začne v příštím roce a náklady na ni přesáhnou miliardu korun. „Klatovská nemocnice je největší investiční akcí tohoto kraje v tomto volebním období,“ prohlásil ekonomický náměstek hejtmanky Milan Chovanec (ČSSD).
„Je to vyjádření úcty k pacientům. Zlepší se situace pro nemocné i pro personál. Ten už nebude čelit ironickým poznámkám za to, v jakých podmínkách musí sloužit,“ řekl starosta Klatov Rudolf Salvetr (ODS).
Zastupitelé včera rozhodli, že v rámci rozpočtu kraje vzniknou dva fondy, do nichž se přesune téměř 826 milionů korun. Peníze ušetřilo předchozí vedení kraje od roku 2003, dosud byly uloženy ve formě depozitní směnky.
Novému vedení kraje složenému z politiků ČSSD se nelíbilo, že peníze byly právě na depozitní směnce.
Krajská rada má pochybnosti, zda se nejednalo o krok v rozporu se zákonem. Socialisté kritizovali bývalého ekonomického náměstka hejtmana Vladislava Vilímce (ODS) především za skutečnost, že depozitní směnka vznikla bez rozhodnutí rady nebo zastupitelů a málokdo o její existenci věděl. „Netroufnu si říct, zda je to v souladu se zákonem,“ prohlásil Milan Chovanec. „Nebyla to žádná nezákonná operace a byla nejvýhodnější,“ reagoval Vilímec.
„Nezpochybňuji, že depozitní směnka je vhodná ke zhodnocení peněz. Zpochybňuji způsob, jakým jste to učinil,“ oponoval Václav Votava (ČSSD). Dožadoval se přitom odpovědi, zda směnka vznikla na základě rozhodnutí radních nebo zastupitelů. „ P o s t u p ova l jsem v souladu se směrnicí rady kraje, nepodléhá to usnesení zastupitelů,“ argumentoval Vladislav Vilímec. Ten sice připustil, že o existenci směnky mnoho lidí nevědělo, pokládal to však za dobrou taktiku. „Jinak bychom se dnes o stavbě nemocnice ani nebavili,“ prohlásil Vilímec. Tvrdil přitom, že podobně nákladnou akci si může dnes v Česku dovolit rozjet pouze Plzeňský kraj nebo stát.
Politici předpokládají, že rozdíl mezi ušetřenými 828 miliony a cenou stavby 938 milionů se podaří doplatit z přebytku letošního rozpočtu kraje. „Podle mého odhadu bude přebytek 150 až 160 milionů korun,“ konstatoval Vilímec.
Milan Chovanec uvedl, že část ze zhruba čtvrt miliardy korun potřebných na vybavení nemocnice se pokusí kraj získat z dotací Evropské unie.
Nemocnice v Klatovech s téměř čtyřmi stovkami lůžek je nevětší zdravotnické zařízení, spadající pod Plzeňský kraj. Do nové nemocnice se přestěhuje většina oddělení, rentgen, tomograf, operační sály a urgentní příjem, které jsou po celém areálu. Mimo zůstane zřejmě patologie, plicní a infekční oddělení nebo technické zázemí.