Děti už se těší do nového domova


(09.01.2009)

         Děti z dětského domova v Plané už naprosto přesně vědí, které okno bude jejich. Při vycházkách kolem bývalé budovy policie rekonstruované na jejich nový domov už si je rozdělily. 
         Jednat o výměně zchátralé a malé budovy DD na náměstí za bývalé sídlo policie v Plané  začala paní ředitelka Jitka Tvarogová již před osmi lety. To se podařilo, ovšem zřizovateli - kraji trvalo několik dalších let, než se po lavírování a hledání levnějších řešení odhodlal k rekonstrukci. Mezitím děti oslavily v zcela nevyhovujícím provizorním ubytování v dětském oddělení Nemocnice Planá již šesté Vánoce. Pro odpovědné možná chvilka, pro děti skoro půl dětství. Teď už se děti i pracovníci konečně mohou těšit do nového. Stavaři slibují nastěhování v listopadu tohoto roku. Původní termín byl sice v létě, ale průběh prací zdržela změna určení – dvoukřídlá budova se totiž oproti původnímu projektu rozdělí mezi DD a zvláštní školu a bylo třeba předělat projekt. 
        „Je nám líto, že jsme o druhé křídlo přišli – chtěli jsme tam mít zázemí domova, prostory pro terapie a hlavně chráněné bydlení pro svěřence, kteří po dosáhnutí plnoletosti domov opouští,“ povzdechla si  paní ředitelka při setkání s poslancem Václavem Votavou a jeho spolustraníkem, novým krajským radním pro školství Jiřím Stručkem. Ti se minulý čtvrtek  sešli právě při příležitosti prohlídky pokračující rekonstrukce. „Tato stavba je největší letošní investicí v mém resortu, rozpočet je 37 milionů korun, tak mě pochopitelně zajímá, jak probíhá,“ vysvětlil Jiří Struček důvod své návštěvy. Budova už má novou střechu, nyní se dokončuje výměna oken, poté nastoupí řemeslníci.
       V dětském domově v současnosti žije ve čtyřech rodinných buňkách 20 dětí a čtyři nezletilé matky s dětmi.  Pro každou výchovnou skupinu vznikne samostatný byt 6+1. „Jsem rád, že děti budou mít konečně slušné bydlení a zaměstnanci důstojné podmínky pro svou práci,“ netajil svou spokojenost Václav Votava, dlouholetý zastánce plánského domova.
Pohled na křídlo budovy, kam bude umístěn DD Planá 8.1.2009Prohlídka budovy (zleva: ředitelka DD Jitka Tvarogová, starosta Plané Karel Vrzala, ředitel stavební firmy p. Melis, poslanec Václav Votava, radní pro oblast školství Jiří Struček Pohled na křídlo určené Zvláštní škole Planá 8.1.2009Prohlídka rekonstruované budovy určené pro DD Planá 8.1.2009Prohlídka rekonstruované budovy určené pro DD Planá 8.1.2009