Západní okruh je prý v ohrožení


(13.01.2009)

 

Klatovský deník | 13.1.2009 | rubrika: Z regionu | strana: 3 | autor: EVŽEN ZAVADIL
Plzeň/ Poplatky v krajských nemocnicích od 1. února opravdu končí, vlastnictví těchto nemocnic ve formě akciových společností se neosvědčilo a zařízení se budou převádět na neziskové organizace. Předchozí krajská reprezentace nepřipravila dostatek projektů, u kterých by se daly čerpat evropské peníze. Financování západního okruhu je vážně ohroženo kvůli pomalému postupu plzeňské reprezentace.
Nová krajská rada složená výhradně z členů ČSSD včera znovu zdůraznila své priority a hlavně znovu tvrdě kritizovala své předchůdce. “Nové vedení kraje čistí Augiášův chlév,” nebral si servítky krajský zastupitel a poslanec Václav Votava.
Bývalý krajský hejtman Petr Zimmermann byl výpady sociálních demokratů překvapen. “Dostali kraj v nejlepší kondici, s nejlepším ratingem a k tomu ještě na stříbrném podnose spoustu ušetřených peněz. Možná u nich půjde spíš o zakrývání vlastní bezradnosti,” domnívá se Zimmermann.
Radovat se mohou definitivně všichni odpůrci poplatků. Od začátku února poplatky platí za pacienty kraj. “Máme už připravené finanční rezervy i právní rozbor s upozorněním na některá rizika. Teď už zbývá jen metodický pokyn, který si vypracuje každé zařízení samo,” vysvětluje další postup hejtmanka Milada Emmerová.
Chválené akciové společnosti, které měly zajistit lepší hospodárnost a vyrovnaný rozpočet v krajských nemocnicích, kritizuje první náměstek hejtmanky Milan Chovanec. “To, že akciovky u nemocnic fungují dobře se ukázalo mýtem, hospodářské výsledky se uměle vylepšovaly. Není ani pravda, že tyto společnosti dobře platí své zaměstnance,” hodnotí Chovanec s tím, že výsledky se vylepšovaly finančními injekcemi z kraje a navyšováním základního jmění. “Podle mých informací navyšování základního jmění sloužilo často jen na doplacení mezd pracovníků,” přidává se hejtmanka.
Šéf krajské ČSSD Václav Votava přidává ještě jeden argument pro převod na neziskové organizace. “Akciové společnosti mají horší přístup k penězům ze státního rozpočtu i z Evropské unie,” tvrdí Votava.
Vlna kritiky se na včerejší tiskové konferenci ozvala kvůli evropským projektům. “Je vážně ohroženo financování projektu výstavby západního okruhu, přitom je k čerpání připraveno 1,6 miliardy korun.
Jenže město Plzeň mělo připravit podklady včetně výkupu pozemků a stavebního povolení do konce března. Podle technického náměstka města bude ale vše připraveno až na konci roku,” zlobí se Chovanec. Někteří úředníci magistrátu podle něj dokonce mluví až o polovině příštího roku. “Chceme domluvit schůzku s městem. Můžeme čerpání částky ještě odsunout, musíme ale dostat jasné slovo, do kdy bude vše připravené. Hrozí však, že peníze propadnou,” varuje ještě krajský náměstek.
Technický náměstek primátora Petr Rund se ohrazuje proti způsobu komunikace. “Jestli chce pan Chovanec řešit problém, měl by se nejdřív setkat s partnery. A ne vytrubovat informace, které nemá ověřené. Se mnou třeba ještě vůbec nemluvil,” reaguje Rund.
Podle sociálních demokratů kraj také málo čerpá evropské peníze, které jsou rozdělovány na projekty z Plzeňského a Jihočeského kraje. “Jihočeši vyčerpali zatím 60 procent, protože měli lépe připravené projekty. Chceme do roku 2013 dosáhnout rovnováhy,” apeluje Emmerová. Náměstek hejtmanky Jaroslav Bauer ale upozorňuje, že kraj nemá připravené téměř žádné projekty.
“Úplně nesmyslně se šetřilo na financování projektů, výsledkem je pouze to, že teď nemáme téměř žádný zásobník,” kritizuje předchozí vedení kraje Bauer, který chce na přípravu projektů uvolnit dvojnásobek financí.
“Ty budou připraveny, ale až na příští roky,” upozorňuje ještě Bauer.