Nejlepší porodníci v okrese? Policisté


(23.02.2009)

Na rozvadovské dálnici se narodilo další miminko. Za uplynulý rok již páté. Na svět mu pomohli nevšední porodníci - policisté z dálniční hlídky. Budiž jim za to vyjádřeno uznání.

Událost z D5 je v médiích podávána trochu jako kuriozita. Toho, kdo žije v okrese Tachov a ví, jak je zde zajištěna dostupnost nemocniční zdravotní péče, tento dálniční populační boom nepřekvapuje. Spíše překvapí, že těch porodů není více. Nejbližší nemocnice je Mariánských Lázních, což je jiný kraj a navíc zde ani není porodnice. Nemocnice s porodnicí je až ve Stodu, či v Plzni, což je třeba z Rozvadova 70 km a jedete-li v tomto počasí z nějaké zapadlé vesničky u hranic, je to daleko v řádu nekonečna.

To vše jen potvrzuje známou skutečnost, že Tachovsku chybí tolik potřebná vlastní okresní nemocnice. A že není pravda, jak se vyjadřovali někteří bývalí radní kraje, že region nemocnici v Plané nepotřebuje. Potřebuje. Jenže - přestože nyní v rukách nového soukromého vlastníka prošla nákladnou rekonstrukcí, nedaří se jí získat od VZP smlouvu na poskytování péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Nemocnice také zatím nemá porodnici.

O to více tedy potřebujeme kvalitní a včasnou záchrannou zdravotnickou službu - “záchranku” včetně té letecké. A tady se zřejmě rýsuje další problém. Osud Letecké záchranné služby v Líních je nejistý – hovoří se o tom, že ji chce ministerstvo zdravotnictví buď zrušit nebo jejího provozovatele – armádu - nahradit soukromníky, kteří ovšem lítají jen ve dne a za ideálního počasí. Přitom existence letecké záchranky je takřka podmínkou pro záchranu občanů ohrožených na životě, zvláště v našem příhraničním regionu.

Minulý týden jsem se s tímto problémem při interpelacích obrátil na novou ministryni zdravotnictví Danielu Filipiovou. A protože nebyla ve Sněmovně přítomna, čekám netrpělivě na její písemné vyjádření. Věřme tomu, že zvítězí zdravý rozum a pochopení pro občany Tachovska a celého kraje a letecká záchranka bude sloužit jako dosud.