Poslanecký den na Tachovsku
(12.03.2009)
Kam spěje naše zemědělství se mohli na vlastní oči přesvědčit poslanci Václav Votava, Jan Látka a radní Plzeňského kraje Jiří Struček ve společnosti Agročas Částkov - k výrobě energií v bioplynových stanicích, fotovoltaických a větrných elektrárnách. Bioplynovou stanici již Agročas staví, o fotovoltaice a větrnících uvažuje. “Prasata jsou ztrátová, chov postupně likvidujeme, krávy jsou na řadě – od začátku roku máme ztrátu na mléce již 600 tisíc. Jestli se situace nezlepší, nezachrání nás ani biostanice,” postěžoval si jednatel společnosti Ing. Miroslav Bečvář. Podnik už musel propustil 8 lidí, naštěstí zatím jen důchodce, kteří měli smlouvu na dobu určitou. V současné době mají zemědělci obavu i z návrhu zákona o půdě. Poslanec Votava obratem nabídl jednání o kokrétních připomínkách k tomuto zákonu, kterého by se také zúčastnil člen zemědělského výboru poslanec Václav Grüner. Schůzka v Agročasu proběhne 23. března. V závěru náštěvy si poslanci prohlédli dostavovanou bioplynovou stanici, která bude zpracovávat rostlinné zbytky ze zemědělské výroby a produkovat metan, který se využije jednak na vytápění areálu společnosti, bytovek a šesti rodinných domů, jednak k výrobě elektřiny do sítě. Celkové náklady činí 82 milionů Kč, přepokládaná návratnost investice je 6,5 roku.
Další zastávkou poslaneckého dne byla Přimda. Tam byli poslanci a radní nejdřívě přijati starostou Miloslavem Kuntem, který je seznámil a záměry města na tento rok a pochlubil se přihláškou města do prestižní soutěže Stavba roku 2008 v kategorii Veřejná prostranství, kam aspiruje loni rekonstruované přimdské náměstí. Z radnice se v doprovodu starosty přesunuli do nedalekého sídla CHKO Český les. O práci a fungování nejmladší CHKO v republice je informoval její ředitel Jindřich Horáček a provedl je i objektem, který mimo jiné v sobě skrývá i malé muzeum, enviromentální učebnu, laboratoře, společenskou místnost, kterou využívá i město a ubytování pro hostující vědce a studenty. Pro nejbližší období CHKO připravuje dva projekty – Úpravu vrcholu Čerchova a projekt Zelené zahrady Českého lesa u sídla CHKO.
V základní málotřídní škole na Hošťce se pak ustkutečnilo setkání se starostkou obce Hanou Sojkovou a ředitelkou ZŠ a MŠ v jedné osobě Mgr. Muchovou. Svěřily se poslancům s problémy i plány obce i školy. Obci se daří získávat sponzorské dary na menší akce, stále však zůstává řada naléhavých investicí, např. kanalizace, které jsou nad její možnosti. Radní Struček pro oblast školství je informoval o možnostech získání dotací z Plzeňského kraje třeba i na akce pořádané školou, poslanci pak o způsobech čerpání dotací ze státního rozpočtu.
Závěrem poslaneckého všichni zavítali do Boru, kde je nejprve přijal starosta Ing. Petr Myslivec a místostarostka Jana Šperková a poté se společně zúčastnili kontrolního dne vestavby a přístavby dílen odborného výcviku Střední školy Bor. Prostory učiliště v areálu bývalého státního statku je provedla ředitelka školy Mgr. Zdenka Valečková. Sem se již přemístily z nevyhovujících odloučených prostor v Tachově cvičné kuchyně pro obor kuchař číšník a zároveň se jejich vybavení zmodernizovalo a odpovídá současným trendům a skutečnému provozu. Další nové prostory vznikají pro obory automechanik a opravář ZS. Dílny a kuchyně budou poskytovat služby i pro veřejnost, čímž se zlepší ekonomická situace školy. “Současná ekonomická krize se u nás projevila tím, že firmy odmítají přijímat naše učně do odborného výcviku, mají málo práce a musí propouštět i vlastní zaměstnance,” konstatovala ředitelka Valečková. Své si k učňovskému školství řekl i jeden z přítomných dodavatelů: “Rád bych bral učně, ale zatímco firmy musí fungovat v kapitalismu, učňovské školství a jeho předpisy jsou ještě v socialismu. Je to víc komplikací a nákladů než užitku.”