Votava: Máme mladé nadějné politiky


(24.03.2009)

Domažlický deník | 24.3.2009 | rubrika: Z regionu | strana: 4 | autor: EVŽEN ZAVADIL


Plzeň/ Socialisté v Plzeňském kraji nemají ani po 35. sjezdu ČSSD, kde se staronovým předsedou stal znovu Jiří Paroubek, zastoupení v nejužším vedení strany. Na místo místopředsedů ani nikdo ze Západočechů tentokrát nekandidoval. Přesto je předseda krajského výkonného výboru strany Václav Votava s postavením Plzeňského kraje vcelku spokojen. „Myslím, že naše pozice v celostátním měřítku je vcelku odpovídající, nejsme velkým krajem. Navíc máme zastoupení v dalších orgánech strany, v parlamentu, Senátu,“ připomíná Votava.

* Proč vlastně na pozici místopředsedů nikdo z Plzeňska nekandidoval?

Kandidáti musejí být výraznými osobnostmi a musí se především ve straně vyprofilovat. Máme mladé nadějné politiky, a tak věřím, že jejich čas, aby se ucházeli o nejvyšší posty, teprve přijde.

* Koho tím konkrétně myslíte?

Nechci vyjmenovávat, přesto si dovolím zmínit jedno jméno. Velkou nadějí je třeba Milan Chovanec, toho bych chtěl určitě vyzdvihnout. Je to uvážlivý politik se zkušenostmi z komunální politiky, pracovitý a odborně fundovaný, který své kvality nyní prokazuje na pozici ekonomického náměstka hejtmanky. Chci ale připomenout, že nestavíme jen na mladých lidech, volba všech členů krajské rady se ukázala i po sto dnech po zvolení správným krokem,musím vyzdvihnout jejich úsilí a nasazení, s jakým pracují.

* Na sjezdu se volila, i když neúspěšně, také místopředsedkyně, protože podle kvót schválených sociální demokracií musí mít v orgánech strany ženy třetinové zastoupení. Jste pro kvóty?

Kvóty jsou nastaveny právě proto, aby pomohly k zastoupení žen, takže ano, souhlasím s nimi. Nadruhé straně se schopná žena umí prosadit a dostat se na pozice ve straně i bez kvót.

* Jak jsou na tom ženy v sociální demokracii v rámci Plzeňského kraje? V krajském zastupitelstvu jsou mezi 19 vašimi členy tři ženy, v devítičlenné radě dvě. Není to málo?

Určitě bych jich přivítal v politice více, ale srovnejte to třeba se zastoupením u našeho konkurenta ODS. Možná že zastoupení žen vystihuje vůbec složitější možnost vstoupit do politiky na této úrovni. Ženy to prostě mají těžší, starají se o děti a domácnost. Připomínám, že my jsme Miladu Emmerovou jako první v republice nominovali na čelo kandidátky před krajskými volbami a udělali jsme dobře. Myslím, že právě Milada Emmerová by zvládla post místopředsedkyně strany, ale chce se věnovat naplno práci hejtmanky.

* Co říkáte kritice některých sociálních demokratů, hlavně hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, že Plzeňský kraj nevyřešil kompenzaci regulačních poplatků ve zdravotnictví ideálně a že si bude muset s vedením kraje ’promluvit’?

Nechci komentovat, co říká David Rath. Myjsme se rozhodli v otázce poplatků předejít možným problémům s pojišťovnami a hledali jsme co nejčistší postup po právní stránce. Občan podle zákona poplatek zaplatí, zdravotnické zařízení peníze od něho vybere a kraj na základě žádosti mu poplatek formou daru kompenzuje. Tak jsme to slíbili před volbami. Myslíme, že poplatky by měly být zákonem zcela zrušeny. Ao to také ČSSD usiluje ve Sněmovně.

* Nehrnou se k vám po vyhraných krajských a senátních volbách noví zájemci o členství ve straně?

Žádný masivní příliv členů nenastal, ani ho neočekávám. Podobnou zkušenost máme i po vítězných parlamentních volbách v roce 2002. VPlzni je v současnosti do 250 členů ČSSD, v Plzeňském kraji registrujeme necelých 1100 straníků. Nejde tolik o počet, ale spíše o kvalitu členské základny. Vítáme každého zájemce, ale to neznamená, že je přijat úplně každý. O přijetí rozhodují místní organizace. Ana ty je stále vyvíjen tlak, aby na kvalitu lidí dbaly.