Tachovsko chce mezi hospodářsky slabé regiony


(27.10.2009)

Právo | 27.10.2009 | : Západní Čechy | : 10 | : Jindra Pašková

Tachovsko usiluje o zařazení mezi hospodářsky slabé regiony. Starostové měst Tachov a Stříbro se s poslancem Václavem Votavou (ČSSD) vydali na ministerstvo pro místní rozvoj.
Schůzku si vynutil nepříznivý vývoj zaměstnanosti, který v posledním období oblast postihl. Míra nezaměstnanosti dosáhla 12,9 procenta, což je pro region nebývalé číslo, a volná místa ubývají. „K dispozici jich máme 113,“ potvrdila Jana Šimková z Úřadu práce v Tachově.
O záměru iniciovat o navrácení regionu Tachovsko mezi hospodářsky slabé informoval poslanec Votava už v polovině roku v souvislosti se vznikem koordinační skupiny pro řešení nezaměstnanosti v nejvíc postižené oblasti Stříbrska, poté, co region přišel o více než 600 pracovních míst.
Podle jeho slov jde o to, aby okres mohl čerpat finanční prostředky z programů, které k tomu byly vytvořeny.
„Jde o to, aby pomoc byla co nejrychlejší,“ uvedl starosta Stříbra Miroslav Nenutil (ČSSD) s tím, že je třeba přehodnotit nastavené parametry.
„Hodnotí se druhé pololetí předešlého roku a první letošního, u nás ale vznikl největší problém až letos v létě,“ vysvětlil. „Je třeba zohlednit současný stav. Jinak bychom mohli na pomoc dosáhnout za rok, což je pro nás pozdě,“ dodal s tím, že tak prakticky vyjednávali podmínky nejen pro Tachovsko, ale všechny podobně postižené regiony v republice.
Starostové probrali na ministerstvu dotační tituly, které by mohl region čerpat už začátkem příštího roku. Podle slov Nenutila odcházeli z ministerstva s nabídkou konzultací pro pracovníky, kteří ve se zabývají dotacemi na úřadech.
Předmětem jednání byla i bývalá kasárna a jejich rozvoj spojený s nabídkou nových pracovních příležitostí.
„Program by měl být otevřen i pro tyto prostory bývalých vojenských areálů. Netýká se to jen Stříbra, Tachova či Boru, ale i dalších měst,“ upozornil Nenutil.
Z pondělního jednání odcházel s dobrým pocitem. „Úředníkům ministerstva jsme ukázali směr, kterým by se měly dotační tituly ubírat tak, aby pomáhaly včas,“ uzavřel.

Regionální mutace| Právo - Plzeňský kraj