Čekají Stříbrsko lepší časy?


(26.10.2009)

Mladá fronta DNES | 26.10.2009 | : Kraj Plzeňský | : 2 | : JAROSLAVA ŠAŠKOVÁ

O region, kde po vlně propouštění nemá pětina lidí práci, se zajímá celá řada velkých investorů

Stříbro - Situace stovek lidí, kteří nyní marně hledají práci na Stříbrsku, by se měla začít zlepšovat. O lokalitu, kde v srpnu po hromadném propouštění v AEES Stříbro (dříve Alcoa Fujikura) vyskočila nezaměstnanost na rekordních 22 procent, se zajímá přes 50 investorů z oblasti elektroniky, automobilového průmyslu, strojírenství a zpracování plastů.
„S patnácti z nich jednáme velmi intenzivně. Tři z nich by zaměstnali na 400 lidí a další od 50 do 200,“ informoval Milan Kratina ze státní agentury CzechInvest. Investoři se podle něj zajímají o čtyři průmyslové zóny na Tachovsku, přičemž tři jsou ve Stříbře a okolí. Dvě firmy vstoupí již tento týden do Panattoni Parku v Ostrově u Stříbra, kde zaměstnají na 150 pracovníků.
„Ze 60 tisíc metrů čtverečních nám zbývá obsadit třetinu plochy,“ řekl Pavel Sovička z české pobočky Panattoni.
PodleMilana Kratiny berou všichni zájemci Stříbrsko a s ním i celé Tachovsko jako hlavní cíl pro své investice. „Vedle nízkých nájmů, dostatku volných hal v průmyslových zónách podél dálnice, je sem láká také dostatek pracovních sil,“ konstatoval Kratina. Odhaduje, že pokud vše vyjde, tak by do konce roku 2010 mohla být nezaměstnanost na Stříbrsku minimální.

Chtějí statut slabého regionu „Nezaměstnanost na Stříbrsku se díky novým projektům bude snižovat,“ je přesvědčen také starosta Stříbra a senátor za ČSSD Miroslav Nenutil. Se stříbrským poslancem Václavem Votavou (ČSSD) se tento týden vydají na ministerstvo práce. Chtějí tam prosadit, aby se Tachovsko po třech letech znovu dostalo na seznam hospodářsky a sociálně slabých regionů, čímž by dosáhlo na více dotací.
Rada hospodářské a sociální dohody Plzeňského kraje dále regionu slíbila peníze z Globalizačního fondu EU. „Jde o dotace na tvorbu nových pracovních míst,“ dodal Nenutil.
CzechInvest nabízí investorům kromě Panattoni Parku také CTPark Bor, bývalá kasárna ve Stříbře a areál firmy Alcoa Fujikura Czech. Desetihektarový areál, která má pronajatý Alcoa do června 2010, nyní prodává jeho vlastník Orco, ale zatím ho nikdo nekoupil.
Do stříbrských kasáren, jejichž revitalizaci zajišťuje s městem britský developer Waystone, chtějí vstoupit čtyři podniky. Letos tam zahájila výrobu plzeňská tiskárna Nava, která zaměstná kolem 50 lidí. Dalších zhruba dvacet jich podle starosty Miroslava Nenutila pracuje v nedávno otevřené stanici technické kontroly.

O autorovi| JAROSLAVA ŠAŠKOVÁ, s využitím ČTK

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj