MMR předá v lednu vládě seznam až 15 hospodářsky slabých okresů


(26.11.2009)

Zpravodajství ČTK | 26.11.2009 | 16:16 | : Makroekonomika - Plzeňský kraj | : vap

  Tachov 26. listopadu (ČTK) - Do konce ledna předloží ministerstvo pro místní rozvoj vládě seznam dalších deseti až 15 hospodářsky a sociálně slabých okresů k současným 20 oblastem. Mezi novými bude Tachovsko, kde se meziročně zdvojnásobila míra nezaměstnanosti na současných 13 procent, a na Stříbrsku dokonce nad 18 procent. Podobně jsou na tom Česká Lípa, Jablonec a Vsetín. Dalšími kritérii pro zařazení do nového seznamu budou například velké vysidlování, nízká reálná mzda a také dostupnost základních služeb, řekl dnes ČTK v Tachově po setkání se starosty okresu ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

 "Ministerstvo vyčlenilo pro tyto okresy ze svého rozpočtu 50 milionů korun, dalších 200 milionů korun bychom pro ně měli získat díky aktivitě poslance Václava Votavy (ČSSD)," dodal. Votava ve středu navrhl sněmovnímu rozpočtovému výboru přesun této sumy v rámci kapitol všeobecné pokladní správy. "Hlasování ale skončilo 10:10, takže budu hledat podporu návrhu v plénu," uvedl Votava. Díky tomu, že peníze budou rozprostřeny po celé ČR, neobává se toho, že poslanci návrh neschválí.

 "Půjdou hlavně do podpory bydlení a infrastruktury," řekl Vondruška. Podle něj by měl program pro nové okresy pokračovat také v dalších letech, protože je jasné, že krize a její dopady neskončí v příštím roce. Tachov se podle ministra ozval jako první. Peníze musí přijít do okresů příští rok, jinak to nemá smysl, dodal.

 V programu podpory hospodářsky slabých regionů je na léta 2007 až 2013 zařazeno 20 oblastí, nejvíce ze severu Čech a Moravy, ale také například Hodonín a Třebíč. Tachovsko bylo z programu vyřazeno roku 2006 díky optimistickému poklesu míry nezaměstnanosti.

 Agrární oblast byla postižena krachy farem v 90. letech. Tachovsko je s 37 obyvateli na kilometr čtvereční nejméně osídleným v ČR. V kraji žije 73 lidí/km2, v ČR téměř dvakrát více. Průměrná hrubá mzda činí 16.000 Kč, což je o téměř 5000 korun nižší než průměr ČR.

 "Lidem se na rozsáhlých územích žije těžce. Populace stárne, domy jsou opuštěné, nemocnice není, školy chátrají, pravidelné linky dvakrát denně končí v pět odpoledne," uvedla starostka Starého Sedliště Stanislava Fojtíčková. Podle starosty Třemešného Františka Borského jsou v regionu velmi špatné komunikace. "Nechápu, proč tak zaostalý okres byl před třemi lety ze seznamu vyřazen," dodal. V regionu se postavily montovny a kvalifikovaní zaměstnanci nemají uplatnění. Podle odhadů starostů zůstává 80 procent žáků škol, kteří chtějí dále studovat, ve velkých městech.

 "Problémy jsou nedostatek práce, bydlení, infrastruktura," řekl starosta Stráže Karel Fišpera. MMR nyní nedostatečně podporuje zasíťovaní pozemků pro mladé rodiny, kteří si chtějí postavit svůj dům a zůstat v té obci; 55.000 korun na jeden zasíťovaný pozemek je minimum, náklady jsou více než desetinásobné, a proto do toho obec nemůže jít, dodal. Populace ve vsích poblíž Stráže rapidně stárne, mladí tam nechtějí zůstávat, protože mají daleko do zaměstnání, k lékaři i do škol.

 "Za 11 let nám ubylo 800 lidí, i když vykazujeme přirozený přírůstek obyvatel. Mladí lidé mají problém se v regionu uplatnit a utíkají nám do Plzně," řekl starosta Tachova Ladislav Macák.

 K místům s nejvyšším počtem lidí bez práce v ČR patří Stříbro a okolí. Město, CzechInvest i kraj nyní lákají investory do čtyř industriálních zón na Tachovsku, tři z nich jsou ve Stříbře a okolí. "Nezaměstnanost na Stříbrsku už neporoste. Díky novým projektům se bude snižovat," uvedl starosta Stříbra a senátor Miroslav Nenutil. Problémy tam způsobila Alcoa Fujikura Czech, která od prosince propustila v regionu přes 1600 lidí a další 200 jich skončí do konce roku.

 Václav Prokš vju

Ze setkání ministra  Rostislava  Vondrušky se starosty Tachovska 26.11.2009Ze setkání ministra  Rostislava  Vondrušky se starosty Tachovska 26.11.2009Ze setkání ministra  Rostislava  Vondrušky se starosty Tachovska 26.11.2009Ze setkání ministra  Rostislava  Vondrušky se starosty Tachovska 26.11.2009