Brdy o slibované peníze zřejmě nepřijdou


(04.03.2010)

 

Mladá fronta DNES | 4.3.2010 | rubrika: Kraj Plzeňský | strana: 1 | autor: (ČTK)


Plzeň - Starostové brdských obcí opět začínají věřit, že dostanou slibované stamiliony korun na zlepšení kvality života. V oblasti měl původně stát americký radar a minulá vláda slíbila peníze na rozvoj, ať už radar v brdech bude či nikoli. Po pádu vlády Mirka Topolánka ale zanikla komise, která měla pomoc koordinovat. Nyní má znovu vzniknout komise a nově také speciální integrovaný operační program. Na víc než tři desítky projektů pro 14 brdských obcí Plzeňského kraje v něm bude 600 milionů korun.
Starostové včera upozornili, že původní schválené částky na jejich schválené projekty jsou mnohdy podhodnocené. “Měli jsme tehdy asi tři dny na to napsat seznam staveb a odhad nákladů, jenže jsme neměli žádné projekty. Teď, když je máme, se ukazuje, že skutečné náklady budou o dost vyšší,” řekl starosta Dobříva Milan Kozlík.
Podle poslance ČSSD Václava Votavy nyní vzniká nová komise pro rozvoj Brd.
Ministr financí Eduard Janota přislíbil i uvolnění 200 milionů na spolufinancování projektů a projektové dokumentace. Zbývající miliarda korun bude v integrovaném programu, určeném pouze pro obce Brd. Není zatím jasné, zda program se zaplní ze státních zdrojů nebo i z EU, řekl Votava.
Nový program by měl umožnit čerpání peněz všem obcím. Podle náměstka hejtmanky Plzeňského kraje Ivo Grünera (ČSSD) by měly peníze do Brd jít během zhruba tří až pěti let.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj