Brdské obce možná o slíbené dotace nepřijdou


(04.03.2010)

 

Mladá fronta DNES | 4.3.2010 | rubrika: Střední Čechy | strana: 2 | autor: (rok, čtk)

Střední Čechy - Více než 1,25 miliardy korun slíbila brdským obcím minulá vláda na zlepšení kvality života. S pádem vlády však zanikla komise, která měla pomoc koordinovat. Nyní mají starostové opět naději, že slíbené dotace dostanou. Sedm středočeských obcí vypracovalo za vlastní peníze projekty na svůj rozvoj. Celkové náklady jsou odhadnuty na 400 milionů korun, slíbená dotace je sto milionů, ale obce vyčerpaly necelých 11 milionů. Nejvíce projektů, za 196 milionů korun, měly v plánu v Rožmitále pod Třemšínem, ale s dotací počítaly i Láz, Vranovice, Nepomuk, Věšín, Sedlice a Hvožďany.
Nyní má znovu vzniknout komise a nově také speciální integrovaný operační program. Ministr financí Eduard Janota přislíbil i uvolnění 200 milionů korun na spolufinancování projektů a projektové dokumentace. Zbývající miliarda korun bude v integrovaném programu určeném pouze pro obce Brd.
“Zatím není jasné, zda se program zaplní ze státních zdrojů nebo i z EU,” řekl poslanec ČSSD Václav Votava.
Nový program by měl umožnit čerpání peněz všem obcím, dosavadní podmínky to téměř neumožnily obcím do dvou tisíc obyvatel.
V oblasti Brd měl původně stát americký radar, ale vláda slíbila peníze na rozvoj obcím, ať už radar v Brdech bude nebo ne.
“Usnesení vlády je platné, buď musí současná vláda přiznat, že to nebyl racionální slib, nebo slib splnit. Tyto peníze se obcím hodí,” říká náměstek středočeského hejtmana pro regionální rozvoj Marcel Chládek. Podle něj bude ministerstvo financí hledat cestu, jak částečně vyjít obcím vstříc, ale slib více než miliardy nedodrží.
Je však reálné, že obce dostanou zpět alespoň peníze, které vynaložily na zpracování projektů.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)