Miliarda za radar prý bude do pěti let


(04.03.2010)

Miliarda za radar prý bude do pěti let

 

Klatovský deník | 4.3.2010 | rubrika: Z regionu | strana: 4 | autor: MIROSLAVA TOLAROVÁ


Plzeň – Dvaceti starostům brdských obcí ležících v blízkosti areálu, kde měl stát americký radar, nyní opět svitla naděje, že dostanou peníze na vodovody, kanalizace, rekonstrukce a další projekty. Čtrnáct z těchto obcí leží v Plzeňském kraji, zbývající ve Středočeském. “Ke Spálenému Poříčí patří deset vesnic a devět z nich nemá vodovod. A právě na to měly jít tyto finance,” vysvětluje spálenopoříčský starosta Pavel Čížek. Miliardu z evropských dotací a dalších 250 milionů ze státního rozpočtu jim minulá vláda slíbila jako kompenzaci za stavbu amerického radaru ve vojenském areálu v Brdech. Tyto peníze měly obce dostat i v případě, že radar stát nebude. Podle poslance Václava Votavy (ČSSD) však zůstalo pouze u slibů, malé obce totiž se svými projekty v dotacích EU uspět nemohly.
“Současná vláda obcím zatím zafinancovala pouze ty projekty, které opravdu ´hořely´, přibližně za 50 milionů korun,” uvedl Votava. Podle něj je ale vše na dobré cestě a během tří až pěti let by měly zbývající peníze do obcí skutečně přitéct. “Ministr financí Eduard Janota už slíbil na kofinancování a projektovou dokumentaci dvě stě milionů,”doplnil Votava.
Aby měla i malá města a vesnice možnost získat dotaci, vznikne integrovaný operační program jen pro brdské obce. O tom, zda peníze půjdou z národních resortů nebo z Evropské unie, se bude podle Votavy ještě jednat.
“Většině starostů je už úplně jedno, odkud ty peníze přijdou, pokud skutečně dorazí,” prohlásil náměstek hejtmanky pro regionální rozvoj a fondy EU Ivo Grüner (ČSSD), který se problematikou dotací pro brdské obce bude zabývat. “Pro Plzeňský kraj jde o 600 milionů na 31 projektů,” dodal. V současné době musí starostové obcí své projekty z roku 2007 upřesnit a uvést, v jaké jsou fázi a kolik peněz přesně požadují. Většina projektů je však o 10–15 procent podhodnocených. “Podklady musely být tehdy připraveny asi do tří dnů, psali jsme to takřka na koleně,” uvedl starosta Mirošova Vlastimil Sýkora. Jestli a z jakých zdrojů bude financován tento schodek,zatím není jasné.