Jste lháři, znělo sálem


(12.03.2010)

Plzeňský deník | 12.3.2010 | rubrika: Titulní strana | strana: 1 | autor: MIROSLAVA TOLAROVÁ


Krajské zastupitelstvo se hádalo o miliony

Plzeň – Vášnivá slovní přestřelka se strhla včera na zasedání Zastupitelstva Plzeňského kraje. Jablkem sváru se stalo šest set milionů korun, které až do února ležely na jednom z účtů a současné vedení ČSSD o nich nemělo ani ponětí. Nikdo z občanských demokratů, kteří vedli kraj dříve, ani z ekonomického odboru je na ně neupozornil. Podle ČSSD záměrně.
Diskuzi rozpoutal bývalý krajský ekonomický náměstek Vladislav Vilímec (ODS), když požadoval důkaz, že úředníci ekonomického odboru o penězích vědomě lhali. „Vyvozujete to pouze z toho, že tito lidé nebyli tak aktivní, jak by mohli být, a to nemohu přijmout,“ rozohnil se Vilímec. Za úvahu podle něj stojí spíše fakt, že ačkoli proběhly dva audity, vedení o volných prostředcích nevědělo. „Přiznávám, že jsem o těchto penězích vědět měl, ale nikdo mě neinformoval, ačkoli měl ekonomický odbor minimálně tři možnosti tak učinit. I proto na svou funkci rezignovala jeho vedoucí Jaroslava Vavříková,“ reagoval současný krajský ekonom Milan Chovanec (ČSSD). S nadsázkou dodal, že podle stavu na Krajském úřadu by do účetní osnovy měl přibýt účet s názvem´peníze ve skrýši´.
Ještě dál ve svých obviněních zašel krajský zastupitel Václav Votava (ČSSD), podle něhož Vilímec nepostupoval podle zákona, když hospodářské přebytky nezačlenil do krajského rozpočtu nebo je nepřevedl do rezervního fondu. „Dlouho se řešilo vašich uspořených 820 milionů na depozitní směnce, dokonce ještě ani není ukončené policejní vyšetřování. Proč jste se tedy nepochlubil i těmito penězi, které jste také uspořil? Poloviční pravda je celá lež,“ hřímal Votava.
Krajský zastupitel a poslanec Vilímec na všechny útoky reagoval s úsměvem, rezervní fond prý zřizovat nemusel, zákon to totiž nenařizuje. „Postupoval jsem podle zákona, kolego, prostudujte si příslušné paragrafy,“radil.
Do diskuze se poté vložil zastupitel Stanislav Rampas (Koalice pro Plzeňský kraj): „Ať o penězích věděl nebo nevěděl kdokoli, já jsem rád, že se našly. Jen doufám,že budou smysluplně využity – na kulturu, na obnovu venkova a do hospodaření v lesích.“
Zatím je jisté, že přibližně 211 milionů z částky bude použito na dorovnání schodku v letošním rozpočtu. O využití zbytku peněz rozhodne mimořádné jednání zastupitelstva po skončení interního auditu. Výsledky by měly být známy ve druhé polovině dubna.