Třetinu z \"nalezených\" 600 milionů dá Plzeňský kraj na schodek


(12.03.2010)

Zpravodajství ČTK | 11.3.2010 | 17:28 | rubrika: Politika - Plzeňský kraj | autor: lap


 Plzeň 11. března (ČTK) - Na pokrytí části letošního schodku rozpočtu dá Plzeňský kraj 211 milionů korun z nedávno "nalezených" asi 600 milionů korun, které měl kraj na svém účtu, aniž o tom jeho nové vedení vědělo. Shodli se na tom dnes zastupitelé. O rozdělení zbytku peněz budou jednat později. Kraj letos poprvé hospodaří se schodkovým rozpočtem. Schodek téměř 850 milionů Kč pokryje ještě dalšími úsporami z minulých let.

 Peníze se na jeden z běžných účtů kraje, přes který neustále tekly velké částky například od státu na platy učitelů, ukládaly postupně v letech 2001 až 2007 za vedení ODS. Nyní vládnoucí ČSSD se o nich dozvěděla prý až v polovině února, více než rok po nástupu do funkce. V souvislosti s tím rezignovala vedoucí ekonomického odboru krajského úřadu. Pracovníci ekonomického odboru prý neřekli radním, že peníze jsou na účtu a k volnému použití.

 Kvůli existenci sumy se na dnešním zastupitelstvu dohadoval zejména šéf krajských sociálních demokratů, poslanec Václav Votava a bývalý ekonomický náměstek kraje, poslanec Vladislav Vilímec (ODS). Skutečnost, že Vilímec peníze vzniklé z přebytku hospodaření nepřevedl do rezervního fondu nebo je nezapojil rozpočtu kraje, označil Votava za protizákonné. "V žádném případě dávat prostředky na depozitní směnku nebo na nějaký normální účet, to se nedělá," konstatoval Votava.

 Vilímec to ale odmítl a tvrdil, že se žádného protiprávního jednání nedopustil. Pozastavil se nad tím, že nové vedení kraje existenci takové částky nezjistilo dřív. "Chyba byla v tom, že nové vedení kraje, ať už to bylo vinou pracovníků odboru ekonomického nebo vinou politického pochybení, se o to nezajímalo," uvedl Vilímec. Většina zastupitelů prý musela uznat, že v době, kdy byl ekonomickým náměstkem, kraj hospodařil zcela bez dluhů a ještě vytvořil rezervu. "Dělali jsme jediné, nezadlužili jsme kraj, přemýšleli jsme mnohem dál, než za hranice jednoho volebního období," řekl.

 Kromě 600 milionů korun ODS po prohraných krajských volbách přišla s tím, že kraj za dobu své existence uložil ještě navíc na depozitní směnky přes 820 milionů korun. Peníze byly na novou klatovskou nemocnici, kterou kraj staví.

 Zastupitelé dnes rozhodli, že 211 milionů budou účelově vázat na dokrytí schodku letošního rozpočtu. "O zbytku peněz se rozhodne až po dokončení auditu někdy v polovině dubna," řekl ekonomický náměstek Milan Chovanec (ČSSD). Mohly by jít částečně na některé investiční akce nebo například na opravy silnic, které jsou po zimě v katastrofálním stavu, dodal.

 Lada Pešková mol