Na západě Čech oranžoví porazili modré


(31.05.2010)

Právo | 31.5.2010 | rubrika: Západní Čechy | strana: 11 | autor: (ib,vor)


V krajských metropolích zvítězila pravice – v Plzni ODS, v Karlových Varech TOP 09

Vlastní zpráva Vítězstvím sociální demokracie skončily volby do Poslanecké sněmovny v západních Čechách. V Plzeňském kraji sice porazila druhou ODS jen o prsa, v Karlovarském však získala slušný více než pětiprocentní náskok; vyhořeli až na Pavla Hojdu (KSČM) všichni nasazení lídři stran.
Obě krajské metropole ale ovládla pravice. Někdejší parlamentní strany – KDU-ČSL a Strana zelených – zcela pohořely, naopak na západě získala slušné preference Suverenita Jany Bobošíkové, na postup do Sněmovny jí to ale nestačilo.

Plzeňský kraj

ČSSD získala v Plzeňském kraji 22,01 procenta, druhá ODS 21,14 procenta. Před čtyřmi lety byly výsledky propastně jiné – tehdy se občanští demokraté chlubili více než 36 procenty a jejich největší rivalové měli přes 31 procent. Třetí místo letos patří TOP 09 – ta získala 16,97 procenta hlasů. Komunisté mají 12,51, to je o 1,5 procenta méně než v roce 2006. Uspěly i Věci veřejné – těm dalo hlas 9,76 procenta voličů.
Přes pětiprocentní hranici se v kraji probojovala ještě Suverenita Jany Bobošíkové, přes čtyři procenta nasbírali zemanovci, pod tři procenta propadli lidovci i zelení. K volbám mohlo jít 457 744 voličů, přišlo jich ale jen 61,68 procenta; minule byla účast o 2,3 procenta vyšší.
Kraj bude opět zastupovat 11 poslanců, sedm z nich působilo i v minulém období. Za ČSSD se nominovala hejtmanka Milada Emmerová i dosavadní poslanci Václav Votava a Jan Látka, ODS zastupují už ostřílení političtí harcovníci Jiří Pospíšil, Vladislav Vilímec a Jiří Papež. Za TOP 09 míří do parlamentu po čtyřleté pauze Jaroslav Lobkowicz, který ovšem dříve oblékal dres KDUČSL, a lékař Michal Janek. Rudé barvy budou hájit staronoví poslanci Karel Šidlo a Ivana Levá, za Věci veřejné uspěl jen krajský lídr Jaroslav Škárka.
Kartami na kandidátkách řádně zamíchaly preferenční hlasy – například hejtmanka Emmerová se dostala do čela z osmého místa. Nyní se ale musí rozhodnout, kterou funkci bude dál zastávat. „Zatím nevím,“ řekla Právu Emmerová. „Dělat obojí není možné, na hejtmanství jste od rána do večera.“ Rekordní počet preferencí – přes 14 procent – nasbíral Jiří Pospíšil: „Moc mě to těší, v ODS je to nejvíce po Petru Nečasovi.“ Díky kroužkování se do parlamentu také dostal až z desátého místa Vilímec, z šestého Látka a ze třetího Levá a Janek.