Poslanci jsou naštvaní na ČT


Lidové noviny (25.05.2005)

Upomínku za nezaplacené poplatky dostala zhruba polovina mediální komise sněmovny

PRAHA - Vedení České televize se včera snažilo před poslanci z mediální komise obhájit zátah proti neplatičům. Poslanci se totiž stále rozhodují, jestli mají zvýšit koncesionářské poplatky, a mnohým se způsob vymáhání příliš nelíbí. Ukázalo se, že upomínku kvůli nezaplaceným poplatkům obdržela zhruba polovina přítomných členů sněmovní komise. Někteří z nich neskrývali rozčilení.

Poslanci pochválili ČT za to, že se snaží poplatky vymáhat důsledněji. Zároveň ji ale kritizovali třeba za formulaci upomínky či placenou telefonní linku, na kterou byli původně skuteční i domnělí neplatiči odkázáni.

Sociální demokrat Václav Votava si stěžoval na to, že ČT ho upomněla o 214 korun, protože od roku 1998 údajně dluží asi 70 korun, ačkoli on je přesvědčen, že vždy řádně platil. Neví ale, jak by to měl teď dokázat. Navíc prý kvůli tomu protelefonoval víc peněz, než činí celý údajný dluh.

Upomínku dostala i komunistka Ivana Levá, která ale prohlásila, že si všechny doklady schovává. Zjistila z nich, že kvůli stěhování skutečně asi zapomněla jednou zaplatit, takže prý "ani nemrkla" a dluh uhradila.

Česká televize se omluvila ČT se skutečně na začátku akce omylem obrátila i na některé lidi, kteří dluh nemají. Podle televize šlo ale jen o 0,7 procenta případů. Případným dlužníkům televize také doporučovala telefonní linku, kde hovor stojí 38 korun na minutu. Od minulého týdne si však lidé mohou své závazky ověřit i na internetu.

Zástupci veřejnoprávní televize se za tyto chyby omluvili. "Zazněl i příslib, že do budoucna se nebudou (chyby) opakovat," řekl poslanec Petr Pleva z ODS. Veřejnoprávní televize věří, že některé poslance nerozzlobila natolik, aby kvůli tomu hlasovali proti zvýšení televizních poplatků. Sněmovna o něm má rozhodnout v červnu. Poplatky nevzrostly od roku 1997.

Vrchní ředitel ČT František Lambert včera řekl, že dosud své dluhy uhradilo asi 100 000 lidí, kteří zaplatili zhruba 25 milionů korun. Potvrdil také, že televize hodlá vymáhat poplatky i od těch, kteří televizi prostě nepřihlásili, a v evidenci tedy nejsou.

Ze slov právníka České televize Martina Elgera vyplynulo, že vymáhat lze i staré pohledávky. Dlužník ale může u soudu namítnout, že věc je už promlčena. Deník Právo uvedl, že lidé se třemi roky starými dluhy by u soudu mohli uspět právě s tímto argumentem.

Lidové noviny , 25. května 2005