Premiér Nečas lže a neplní slib, zlobí se starosta Trokavce


(29.09.2010)

Plzeňský deník | 30.9.2010 | rubrika: Region | strana: 7 | autor: MIROSLAVA TOLAROVÁ


Brdské obce stále nedostaly slíbenou miliardu, v nejbližších letech se jí zřejmě nedočkají

Plzeňský kraj - Dvacet brdských obcí nedostane nic ze slíbené miliardy, kterou jim slíbila Topolánkova vláda v době, kdy se jednalo o vybudování americké radarové základny. Hrozí jim, že budou muset vrátit i ty částky, které už od státu dostaly, a to by je mohlo úplně zničit.
„Například jihoplzeňské Borovno dostalo dotaci na projektovou dokumentaci s tím, že pokud se projekt nepostaví do čtyř let, musí peníze vrátit,“ varuje starosta Trokavce a člen Ligy starostů Jan Neoral (Nezávislí). Obce připravily projekty zejména na kanalizaci a vodovody, ty totiž v Brdech často chybějí.
Na hrozbu vracení dotací upozorňuje i krajský náměstek pro regionální rozvoj Ivo Grüner (ČSSD). „Pokud by obec s ročním rozpočtem 800 tisíc musela vracet třeba čtyři miliony, je to pro ně likvidační. Pak bych jim ovšem doporučoval zažalovat stát, že je dostal do krachu,“ radí Grüner.

Přednost dostanou povodňové škody

Už minulý týden premiér Petr Nečas (ODS) v reakci na interpelaci poslance Václava Votavy (ČSSD) prohlásil, že pro brdské obce peníze příští rok nebudou, přednost má uhrazení škod po záplavách. „Již loni byla před financováním jakýchkoli programů dána přednost odstraňování povodňových škod. A letos jsou škody dramaticky vyšší,“ řekl ve sněmovně Nečas. Také uvedl, že pokud by nebyla Topolánkova vláda z iniciativy ČSSD svržena, svůj závazek by pravděpodobně splnila, pozdější kabinet se však už necítil být slibem vázán.
„Je to taková malá pomstička, premiér však lže. Komisi, která se situací v Brdech zabývala, totiž tehdy vláda zrušila ještě dřív, než byla kabinetu vyslovena nedůvěra,“ oponuje Neoral a dodává, že Fischerova vláda se situaci snažila řešit. Na nejpalčivější problémy dokonce dala 35 milionů korun a slíbila 200 milionů na kofinancování. Ty však starostové už určitě neuvidí.

Votava: Kalousek peníze slíbil, ať platí

Obce v Plzeňském a Středočeském kraji měly od Topolánkovy vlády slíbeno celkem 1,25 miliardy korun, z čehož 200 milionů bylo na spolufinancování a na projektové dokumentace. Do obcí však přišlo jen 13 milionů korun zejména na zpracování projektů a následně 35 milionů od Fischerovy vlády.
„Ačkoli mnohokrát zdůrazňovali, že se slib neváže na vznik radaru, opak je pravdou. Když se myšlenka na radar v Brdech zrušila, vláda tuto záležitost úplně odpískala,“ upozorňuje Votava.
Protože malé obce, které mají často jen několik desítek obyvatel, nedosáhnou na evropské dotace, bylo v plánu vytvořit integrovaný operační program pouze pro dotčené obce. I od něj však současná vláda ustoupila a žádné kroky již nepodniká.
Ačkoli někteří starostové už slibům nevěří, znovu ustavená Komise pro rozvoj Brdska se nevzdává. „Budu písemně interpelovat ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) i Petra Nečase. Ti oba byli i v Topolánkově vládě, která slib dala, tak ať svémuslibu i dostojí. Chci, aby se o této problematice ve sněmovně diskutovalo,“ zavázal se poslanec Votava.
„Usnesení vlády je navíc stále platné, nikdo ho nezrušil. Váže se na vládu České republiky, ne na konkrétní osoby,“ uzavírá Grüner.

Region| Západní Čechy
Publikováno| Plzeňský deník; Region; 07
Publikováno| Plzeňský deník - Plzeň-jih, sever; Region; 07

Foto: Archiv Poslanecké kanceláře

Z tiskové konference.. Na snímku (zleva) poslanec Václav Votava, náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner a starosta Trokavce Jan Neoral