Výstava liturgických oděvů v Halží


(14.10.2010)

     Unikátní výstavu liturgických oděvů připravila obec Halže ve spolupráci s německou obcí Guteneck. Expozice měla premiéru 10. září v Gutenecku, následná česká vernisáž proběhla den před komunálními volbami na obecním úřadě v Halži. “Při volbách přijde na úřad nejvíce lidí, proto jsme výstavu směřovali do tohoto období, potrvá až do 4. listopadu,” vysvětlil starosta Halže František Čurka.

     Za vznikem tohoto neobvyklého společného projektu stála řada náhod. Desítku vzácných obřadních rouch, objevili ve skříni pracovníci obecního úřadu když přebírali zdejší kostel sv. Petra a Pavla od církve do vlastnictví obce. Pracovnice Místní akční skupiny Český les, o.s. se o tom zmínila své německé kolegyni a ta zase znala hraběte Beissela von Gymnich, který je vášnivým sběratelem těchto oděvů a velkým podporovatelem kulturního života v obci Guteneck, kde žije. Slovo dalo slovo a vznikla tato společná výstava celkem dvacítky liturgických oděvů.

     “Pan hrabě vlastní skutečně unikátní staré kousky, ty nejstarší jsou z konce 15. století, ale my zase máme ucelené soubory textilií – pluviál (plášť používaný při průvodech), dalmatiku (liturgické roucho jáhna, v kterém přisluhuje knězi při mši) štolu a manipul (krátký láskový pás, který nosí kněz při mši přes levé předloktí),” popisuje expozici starosta. V české sbírce je také černý ornát používaný při pohřbech a na Velký pátek, kterých se ze starší doby dochovalo jen málo, protože v nich faráři většinou byli pohřbíváni.

      Výstavu v den zahájení navštívil také poslanec Václav Votava. “Neměl jsem představu, co tady vlastně uvidím, a jsem mile překvapen. Je to velice zajímavé a poučné,” vyjádřil svůj dojem.

Výstava liturgických oděvů v Halži,  14.10.2010Výstava liturgických oděvů v Halži, na snímku starosta Fr. Čurka, 14.10.2010Výstava liturgických oděvů v Halži, na snímku český soubor textilií - dalmatika, ornát se štolou a pluviál, datování - krajka je z 2. pol 18 stol., 14.10.2010Výstava liturgických oděvů v Halži,  14.10.2010Výstava liturgických oděvů v Halži, podpis do návštěvní knihy, 14.10.2010