Vystoupení ve Sněmovně k ochraně osobních údajů


(29.10.2010)

Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Kolegyně a kolegové, já jenom navážu na to, co říkal pan kolega Tejc, možná to rozšířím.

Padala tady slova o ochraně osobních údajů. Pan ministr se zmínil o ochraně osobních údajů, ale já myslím, že si tak trochu hrajeme na ochranu osobních údajů. Jsou výzvy občanům: chraňte své rodné číslo, své osobní údaje. Přitom bohužel si myslím, že největší hrozbou pro ochranu našich osobních údajů je vlastně stát. Pan kolega Tejc tady zmínil obchodní rejstřík. Ano, pokud jsem podnikatel, jsem jednatel společnosti s ručením omezeným, tak si o mně všechno v podstatě přečtou v obchodním rejstříku, protože je to veřejně přístupné. Přečtou si tam moje rodné číslo a tak podobně. Druhým takovým příkladem je katastr nemovitostí. Tam se dozvím také v podstatě - nechám si udělat na někoho výpis a dozvím se samozřejmě i jeho rodné číslo. A co více, já se dozvím dokonce, i jaké má závazky vůči bance, jaké má v podstatě dluhy. Myslím, že to také není v pořádku. Třetí příklad - daňové identifikační číslo. Je složeno z rodného čísla, takže v podstatě si o komkoli jiném také přečtu jeho rodné číslo.

Já si myslím, že toto je věc, která by se měla také třeba i v souvislosti s registry řešit, a veřejně přístupné registry, přes internet nebo jakkoliv, by prostě měly ochranu osobních údajů ctít. Minimálně by tedy měla být veřejná část a neveřejná část, tak aby naše osobní údaje byly opravdu chráněny, a ne abychom si na to jenom hráli. Já jsem to už kritizoval i v minulém volebním období. Myslím si, že v tomhle má dluh nejenom vláda, ale samozřejmě i Úřad pro ochranu osobních údajů, protože ten by v tom myslím měl vyvinout i větší iniciativu. Děkuji.