Otevřený dopis hejtmanovi Plzeňského kraje


Tachovský deník (23.08.2005)

Vážený pane hejtmane,

přečetl jsem si Vaše vyjádření v Hospodářských novinách k petici 27 starostů a místostarostů obcí Tachovska ve věci zásahu policie proti technopárty v Mlýnci na Tachovsku. Cituji z článku HN: "Schvalování policejního postupu od starostů hejtmanovi připomnělo osobní zážitek z února 1989, kdy se účastnil shromáždění pracujících nemocnice ve Stodu, kde měli všichni podepsat podporu policejnímu zásahu při Palachově týdnu. Zimmermann připomíná, že silnou pozicí komunistů na radnicích je Tachovsko výjimečné." Tolik citace.

Pokud jste se opravdu takto vyjádřil, pak mě Vaše slova osobně velmi pobouřila a domnívám se, že jsou urážkou nejenom podepsaných starostů a místostarostů Tachovska. Srovnáváte nesrovnatelné a cítím to i jako vyjádření Vašeho přezíravého postoje k Tachovsku a jeho obyvatelům. Myslím, že je třeba sundat z očí ideologické klapky a dívat se na problémy věcně a bez zbytečného politizování.

Představitelé obcí, bez ohledu na politickou příslušnost, pouze hájí ochranu jak obecního majetku tak majetku a bezpečí svých občanů (což jistě není v rozporu ani s programem Vaší strany). Proto považují zákrok policie za opodstatněný. Nikde jsem nečetl nebo neslyšel, že by tito starostové schvalovali nepřiměřené zákroky některých zasahujících policistů. Žádají také vládu a parlament, aby po zkušenostech z technopárty na Tachovsku iniciovaly změny příslušných zákonů.

Chci Vám připomenout, že obec, ač je zde starostou komunista či někdo, kdo také nemá "modrou legitimaci", je stále "Vaše" obec - obec Plzeňského kraje. A Vy, pane hejtmane, jako jeho nejvyšší představitel, jste měl být mezi prvními, kteří se seznamovali se situací přímo na místě, měl jste se informovat u starostů obcí dotčených technopárty, požadovat informace od policie, měl jste znát názory občanů z místa událostí. Možná byste pak určité věci pochopil a možná by i Vaše vyjádření bylo jiné. Pokud je mi známo, do dnešního dne jste žádnou takovou iniciativu neprojevil.

Václav VOTAVA
poslanec Parlamentu ČR

Vyšlo v Tachovském deníku dne 23. 8. 2005