Plzeňský kraj bude asi muset hledat dva nové radní


(15.11.2010)

Zpravodajství ČTK | 12.11.2010 | 13:07 | rubrika: Politika - Plzeňský kraj | autor: lap Plzeň 12. listopadu (ČTK) - S největší pravděpodobností bude muset Plzeňský kraj hledat dva nové radní kvůli podzimním senátním a obecním volbám. Devítičlennou jednobarevnou radu ČSSD možná už na prosincovém zastupitelstvu opustí radní Dagmar Terelmešová a Martin Zrzavecký. Oba dva pracují nyní na kraji na plný úvazek. Po volbách však míří na jiné posty a nehodlají hromadit náročné funkce. Hejtman Milan Chovanec připustil, že mnoho lidí už ČSSD v zastupitelstvu pro hledání nových radních nezbývá.

 "Je pravda, že je to jeden z našich nejpalčivějších problémů, které teď řešíme," řekl Chovanec ČTK. V úvahu podle něj připadá asi jen čtyři nebo pět jmen. Nevyloučil, že se mohou kvůli personálním změnám změnit i kompetence radních. Sociální demokraté vždy vystupovali proti velké kumulaci funkcí. Jsou zejména proti spojení postu v radě kraje s poslaneckým či senátorským mandátem. V minulém volebním období proto kritizovali bývalého krajského náměstka hejtmana Vladislava Vilímce z ODS, který pracoval ještě jako poslanec a místostarosta Kdyně.

 Letošní supervolební rok přinesl krajské radě změny už po parlamentních volbách. Hejtmanka Milada Emmerová se po zvolení do sněmovny rozhodla opustit místo v čele kraje a rezignovala na funkce. Hejtmanem se pak stal Chovanec a na uvolněné místo v radě postoupil krajský zastupitel Zrzavecký. Jenže nyní po obecních volbách se ODS a ČSSD dohodly na koaliční spolupráci na plzeňském magistrátu a Zrzavecký má být náměstkem primátora Plzně. Krajská radní pro sociální věci Terelmešová zas byla zvolena senátorkou a protože je zároveň neuvolněnou místostarostkou v Dobřanech, funkci na kraji chce opustit.

 "Platí, co jsem předem avizovala, pro jednoho člověka není možné zvládnout všechny funkce a úkoly," řekla Terelmešová ČTK. Chovanec ale uvedl, že osobně by byl rád, kdyby ve své funkci zůstala alespoň do jara. "Je mi to líto, ta práce na kraji mě baví a mám plno rozdělaných projektů, ale prostě nejde dělat dobře tolik věcí," dodala. Také Zrzavecký předpokládá, že pokud se nakonec stane skutečně náměstkem plzeňského primátora, místo radního na kraji opustí. Podle něj není možné oba posty zastávat.

 Krajský šéf ČSSD, poslanec a krajský zastupitel Václav Votava připouští, že pro hledání nového radního moc lidí v zastupitelstvu nezůstalo. Mezi krajskými zastupiteli ČSSD je i například senátorka Jiřina Rippelová a další poslanec Jan Látka, krajští zastupitelé jsou i staronový starosta Tachova Ladislav Macák či nový starosta nejlidnatějšího plzeňského obvodu Miroslav Brabec.

 Sociální demokraté získali po volbách v roce 2008 v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 19 křesel a sestavili jednobarevnou menšinovou vládu s tichou podporou komunistů.