Senátní rozpočet má být o téměř 43 milionů korun nižší než letos


(26.11.2010)

Zpravodajství ČTK | 25.11.2010 | 18:18 | rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: mhm Doplnili jsme vyjádření Kanceláře Senátu od 3. odst.

 --------------------

 Praha 25. listopadu (ČTK) - Senát má mít příští rok na své výdaje zhruba 508,6 milionu korun, což je o téměř 43 milionů méně než letos. Počítá s tím vládní návrh, který dnes sněmovní rozpočtový výbor doporučil schválit.

 "Výdaje (Senátu) jsou velice poníženy pro příští rok," řekl ČTK zpravodaj výboru k senátnímu rozpočtu Václav Votava (ČSSD). Podotkl, že ve srovnání s loňským rokem bude Senát mít na výdaje dokonce o 82 milionů korun méně. "Takže je vidět výrazné snížení, bude se s tím muset Senát nějak vyrovnat," uvedl.

 Senát bude mít v rozpočtu na platy stálých zaměstnanců po desetiprocentním snížení 86,7 milionu korun, tedy o 9,6 milionu korun méně než letos. Podobně na platy senátorů je v rozpočtu po pětiprocentním snížení 72,6 milionu korun, což je o necelé čtyři miliony korun míň.

 Senátoři budou muset příští rok méně, nebo levněji cestovat, protože na zahraniční cesty budou mít podle údajů Kanceláře Senátu místo letošních 16 pouze deset milionů korun, na cesty po Česku pak jen 200.000 korun. Tato částka se v porovnání s letoškem sníží o 180.000, tedy takřka o polovinu.

 O třetinu méně peněz bude mít Kancelář Senátu na investice. Za 6,8 milionu korun plánuje vylepšení počítačových programů, klimatizace ve Valdštejnské jízdárně nebo nahrávání obrazu a zvuku z jednacího sálu pro potřeby médií. Z běžných výdajů má být financována rekonstrukce říms Valdštejnského paláce a obměna padesátiletých keřů ve Valdštejnské zahradě.

 Kancléř horní komory parlamentu František Jakub upozornil na to, že v senátním rozpočtu bude chybět 12 milionů korun pro odvody na zdravotní a sociální pojištění z náhrad zákonodárců, pokud parlament schválí jejich zdaňování.

 Šetřit bude muset v příštím roce i sněmovna a prezident. Náklady dolní komory se mají snížit v porovnání s jejím letošním skutečným rozpočtem o 65 milionů korun vzhledem k tomu, že má sněmovna vyjít s 1,081 miliardy korun. Například rozpočet na platy zaměstnanců klesne o 17 milionů, na platy poslanců půjde o devět milionů méně. O 13,5 milionu se sníží částka na zahraniční cesty. Na investice půjde 30 milionů korun. Prezident by měl mít v příštím roce v rozpočtu 339 milionů korun, což je o téměř 37 milionů korun méně než letos.

 Martin Horák mkv