Ministr varoval před přesuny peněz v rozpočtu, první navrhl Nečas


(09.12.2010)

Zpravodajství ČTK | 8.12.2010 | 09:58 | rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: mbc

  Praha 8. prosince (ČTK) - Poslanci jednají dnes ve druhém čtení o návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Zejména opoziční levice v něm navrhuje řadu přesunů, ačkoli ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) před změnami v úvodním slově varoval. "Kde nic není, ani smrt nic nebere," řekl ve sněmovně. O pozměňovacích návrzích rozhodnou poslanci při závěrečném schvalování hospodářského plánu za týden.

 Úplně první pozměňovací návrh přednesl premiér Petr Nečas (ODS). Chce přesunout v rozpočtu miliardu korun z nákladů na dluhovou službu ve prospěch vysokých škol. Na splátkách dluhu prý ČR ušetří. Po něm už dosud vystupovali výhradně poslanci opozičních ČSSD a KSČM.

 Komunista Miroslav Opálka chce přidat až miliardu korun krajům na sociální služby a jeho stranický kolega Petr Braný navrhl vytvořit miliardovou rezervu pro obce kromě Prahy na výkon státní správy. Rovněž tyto částky by měly jít na vrub nákladů na splácení dluhu. Václav Votava by zase chtěl poslat 200 milionů brdským obcím. Dotace jim slíbily minulé vlády v souvislosti s nakonec neuskutečněným plánem na výstavbu amerického protiraketového radaru.

 Václav Klučka (ČSSD) by zase chtěl dát osm milionů určených na úroky státního dluhu na podporu dobrovolných hasičů.

 Rozpočtový výbor podpořil minulý týden jen dvě drobné změny v kapitolách ministerstev zemědělství a dopravy. Poslanci projednávají rozpočet ve druhém čtení v den, kdy část zaměstnanců státní a veřejné správy stávkuje proti vládou navrženým škrtům. Už dříve sněmovna schválila základní parametry státního rozpočtu se schodkem 135 miliard korun.