Podporuji zákon proti beztrestnému řádění


Lidové noviny (12.09.2005)

Podporuji zákon proti beztrestnému řádění

V sobotu 3. září jsem se zastavil na CZteku v Příchovicích. Ze zvědavosti, neboť mám v paměti zkušenosti z Czechteku u Mlýnce na Tachovsku, ale také pro určité srovnání.

A kupodivu - na rozdíl od Mlýnce - tato akce měla svého pořadatele, bylo zajištěno hygienické zázemí, pozemky byly řádně pronajaté a vyznačené. Byla přítomna zdravotnická služba, hasiči i policie, a to ve vymezeném prostoru mimo vlastní "tančírnu". Pořadatelé také předem transparentně jednali se státní správou a samosprávou. A policie měla práci jen s přestupky či trestnými činy (například krádeže, požití alkoholických nápojů řidiči apod.) takového charakteru, které se vyskytnou na každém větším shromáždění lidí ať už jde o technopárty nebo jinou kulturní či společenskou akci. Hovořil jsem i s řadou tanečníků a nabyl jsem dojmu, že opravdu přijeli ti, kteří se chtěli bavit.

Když ministr Bublan přišel s návrhem zákona, který by usměrňoval takové akce, ozvaly se mimo jiné i hlasy, že technařům jde právě jen a jenom o tu neorganizovanost a živelnost, o vzrušení z potyček s policií. Tato technopárty však ukázala, že s těmi, kterým jde pouze o zábavu, se lze dohodnout. A že vlastně není problém, aby splnili podmínky obsažené v připravovaném zákonu. A těm druhým, kteří do Příchovic určitě nepřijeli, myslím postup policie u Mlýnce jasně vzkázal: také v demokracii platí zákony a nikdo si nemůže dělat kde chce, co chce. To platí zvlášť o některých zahraničních účastnících, kteří k nám zřejmě přijíždějí s dojmem, že jsme nějaká rozvojová země třetího světa, kde se mohou beztrestně vyřádit, když už to doma mají dávno zakázané, nebo se musí podřídit jistým podmínkám.

Hodlám tedy vznik tohoto zákona podporovat. Jsem zároveň přesvědčen, obce by měly mít rozhodující slovo a i jakési právo veta, protože ne všude jsou skutečně příhodné podmínky, pro konání takové akce.

Lidové noviny, 12.9.2005