Setkání rady PK se členy ČSSD v Tachově


(21.04.2011)

 

            Setkáním se členy ČSSD tachovského okresu završila rada Plzeňského kraje svůj celodenní program na Tachovsku. V sále MKS v Tachově čekala na radní asi třicítka sociálních demokratů z celého Tachovska. Po představení radních a jejich náplně práce došlo i na dotazy. Řada dotazovaných problémů ale byla i mimo kompetence krajů, ale k tomu se zase mohli vyjádřit i dva přítomní poslanci - Václav Votava (a zároveň předseda okresní organizace Tachov) a Jan Látka.

      Jedním z takových dotazů na radního pro zdravotnictví MUDr. Šimánka bylo připravované placení za dopravu sanitkou v rámci reformy zdravotnictví, což by jistě diskriminovalo právě obyvatele odlehlých venkovských oblastí a Tachovska obzvlášť, protože nemocnice v Plané je stále uzavřena.

     Nakonec se celá diskuse stejně oboustraně soustředila na jediné téma - nedostatek financí a problémy v čerpání dotací z EU, které se táhnou ještě z dob působení ODS na kraji. Jednak kraj čerpal málo - pouze 750 mil. Kč (nejhorší výsledek ze všech krajů, nejlepší kraj Vysočina čerpal 3,5 miliardy), jednak byly shledány chyby v přidělování dotací 2. a 3. výzvy NUTS Jihozápad a kraj bude muset za své předchůdce platit korekci (pokutu) 95 mil. Kč. Kraje také nově jako jediní příjemci dotací z EU nedostávají státní příspěvek 7,5 % (nyní musí dofinancovat 15 %).

     Otázkou pro Jiřího Stručka bylo snížení peněz pro školství. Ale tady opět - peníze od státu jen krajským rozpočtem "protečou" a kraje mohou školám poslat jen to, co dostanou. A to je čím dál míň.

     Stát také v rámci akce "Děkujeme odcházíme" zvedl lékařům platy. Peníze se měly najít v rozpočtech zdravotních pojišťoven, ale ty zatím nic nezaplatily a nárust platů zatím hradí kraj.

     Jaroslav Bauer, radní pro dopravu také zmínil vnitřní dluh na silnicích, který dělá 16 miliard. Tj. takovou částku by kraj potřeboval, aby mohl opravit všechny silnice. Předchozí krajská reprezentace totiž do nich vůbec neinvestovala. A opět - do dálnic a silnic 1. třídy investuje stát nesrovnatelně větší částku na 1 km, než do silnic nižších tříd, které patří kraji. "Řekněme si to na rovinu - stát se pod vedením koalice rozhodl, že kraje vyhladoví, aby mohl před krajskými volbami říkat, že kraje nic nedělají a že špatně hospodaří," shrnul situaci 1. náměstek hejtmana Jaroslav Bauer.

 Zleva: radní pro oblast školství Jiří Struček, 1. nám. hejtmana pro oblast dopravy Jaroslav Bauer, nám. hejtmana Ivo Grüner, poslanec Václav Votava, poslanec Jan Látka na setkání se členy ČSSD v TachověČlenové ČSSD z místních organizací Tachovska na setkání se členy rady PK v Tachově