Poslanec ČSSD vyčetl Nečasovi, že stojí v čele \"upíří vlády\"


Z interpelací (06.05.2011)

Poslanec ČSSD vyčetl Nečasovi, že stojí v čele "upíří vlády"Zpravodajství ČTK | 5.5.2011 | 16:51 | rubrika: Parlament, státní spr. - Praha, Středoč. kraj, ČR | autor: nlm Praha 5. května (ČTK) - Dnešní odpolední interpelace poslanců na předsedu vlády se opět nesly ve znamení kritiky ze strany opozice. Premiér Petr Nečas (ODS) se od opozičních poslanců mohl dozvědět, že stojí v čele sboru složeného z tvorů vysávajících lidem krev. "Pane předsedo, vy jste předsedou upíří vlády," vzkázal mu od mikrofonu poslanec ČSSD Miroslav Váňa.

 Váňa premiérovi mimo jiné vyčítal, že jím vedená vláda lidi obírá o sociální výhody, zdražuje plyn i oblečení. Lidé už také podle něj přestávají věřit v politiku jako takovou. "Vaše vláda, pane premiére, s lidmi experimentuje. Míchá jim smrtící koktejl!" prohlásil Váňa s tím, že tento koktejl "vysaje peněženky našich rodin jako velký upír".

 Nečas ve své odpovědi mimo jiné uvedl, že Váňa používáním takovýchto expresivních výrazů ukázal, že svůj příspěvek nemyslel vážně. Posléze dodal, že upíří vláda je mýtus, protože upíři jsou mytologické bytosti a že z tohoto pohledu by byla mnohem horší levicová vláda, která by "pustila žilou" veřejným financím.

 Do kabinetu se vzápětí opřel také Václav Votava (ČSSD), který Nečase označil za premiéra vlády národní ostudy. Votava podotkl, že kabinet se sám nazýval i vládou práva a boje proti korupci, přičemž koalicí zmítá každý měsíc nějaký nový skandál. Votava Nečasovi vyčetl například to, že zapomněl na slib odvolat z vlády všechny ministry spojené s bezpečnostní agenturou ABL. Pro exministra a předsedu VV Radka Johna zřídila vláda rozpočtové odpovědnosti trafiku, podotkl poslanec. John se stal vicepremiérem pro boj s korupcí. Nečas už na Votavovu interpelaci nereagoval, byl omluven kvůli setkání se zahraniční delegací.

 Poslanci KSČM Karlu Šidlovi Nečas odpovídal na dotaz, který se týkal používání advokátských talárů. "Já považuji používání, povinné používání, talárů u advokátů za řekněme ne zcela dobře vymyšlený nápad, tím jsem se diplomaticky vyhnul slovu hloupost," odpověděl mu Nečas.