Vláda národní ostudy


(10.05.2011)

     Měla to být vláda práva, rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci. Měla. Alespoň tak se nazvala a s tím také v létě 2010 požádala Sněmovnu o důvěru. Uběhlo devět měsíců a vláda má z ostudy kabát.

     Žijeme v zemi, kde vláda nemá žádnou prestiž. Nedůvěřuje jí více jak 80 % našich občanů. A pokud jde o skandály, za devět měsíců své existence tato vláda překonala i vládu Mirka Topolánka. Ono vůbec od roku 2006 platí, že každá další pravicová vláda je horší než ta předcházející. A tak tady máme měsíc co měsíc nějaký skandál, který je vždy spojen s některou z vládních stran. Ať je to kolem fondu životního prostředí a ministra Drobila či kauza předražené zakázky a nevysvětlených transakcí v souvislosti s firmou ProMoPro, spojených se jménem ministr obrany Vondry nebo podezřelé armádní zakázky v resortu téhož ministra. Naposledy skandál okolo Věcí veřejných, politické odnože bezpečnostní agentury ABL, který vyústil dokonce ve vládní krizi.

     Jsme však svědky zcela absurdního rozuzlení této vládní krize, které svědčí o úpadku politické kultury. Na veřejný příslib odvolat z vlády ministry spojené s firmou ABL premiér Nečas velice rychle zapomíná. A tak ve vládě zůstává jak ministr Dobeš, tak ministr John, tedy lidé přímo či nepřímo propojeni s ABL. Vláda se tak nadále opírá o zcela nestandardní a vnitřně nedemokratickou stranu Věci veřejné, podnikatelský projekt jednoho muže s podezřelým financováním. Pro pana ministra Johna, loutkového předsedu strany, kterého chtěl premiér odvolat pro jeho neschopnost, zřizuje vláda rozpočtové odpovědnosti trafiku. Sice bez kompetencí a odpovědnosti, ale se slušným platem místopředsedy vlády. Vít Bárta bude zřejmě nadále řídit ministerstvo dopravy prostřednictvím svého bývalého náměstka Šmerdy a Vondra skandál neskandál ministrem nakonec zůstává. Zlatým hřebem všeho je pak jmenování spoluvlastníka další bezpečnostní agentury Jana Kubiceho ministrem vnitra. A to mělo být prioritou premiéra očištění Ministerstva vnitra od bezpečnostních agentur. Zvláštní.

     Vše to ale jen potvrzuje ztrátu soudnosti koaličních představitelů. Pouze nové volby mohou nastartovat obrat k lepší politické kultuře v naší zemi a rehabilitovat politiku jako smysluplnou činnost ve veřejném zájmu.

Václav  V o t a v a

poslanec PČR