Otevření Muzea železné opony v Rozvadově


(14.05.2011)

Z prohlídky muzea  14.5.2011Z otevření Muzea železné opony 14.5.2011Vstup do muzeaSlavnostní projevy oficiálních hostů 14.5.2011Slavnostní projevyZ muzea - historie Berlínské zdiZ muzeaZ muzea - hraniční drátyPrezident nadace IronCurtain Václav Vítovec 14.5.2011Předání nového exponátu do muzea 14.5.2011

Nadace Železná opona slavnostně otevřela 14. května v Rozvadově  Muzeum železné opony.

Nadace převzala od státu zchátralou budovu přímo na hraniční linii, nejnámějšího hraničního přechodu mezi Východem a Západem.  Výstavní plocha ve sklepích čítá 320 metrů čtverečních. Zde se představuje  800 fotografií a stovky exponátů.V přízemí je také dokumentační středisko, depozitář a místnost pro školy k besedám a promítání dokumentů.

Muzeum začíná expozicí první světové války. Právě tam byly podle prezidenta nadace Železná opona Václava Vítovce položeny počátky železné opony. Vinou nevyřešených vztahů velmocí vznikla druhá světová válka, jejímž hlavním vítězem byl Sovětský svaz. U nás tak byl místo vzkvétajícího kapitalismu nastolen socialismus," uvedl. Jeho budování je věnována další sekce muzea, podobně jako studené válce a mnichovské dohodě. Součástí je i místnost vzpomínek, kde mohou návštěvníci předat vzkaz dalším generacím.

"Většina exkluzivních snímků pražského fotografa Milana Linharta nebyla dosud zveřejněna, například z let 1968 a 1969," uvedl Vítovec. Raritou je také originál osobního telefonu komunistického prezidenta Gustava Husáka i originál přístroje VČ ("věrnaja čistota"), který ho spojoval s Kremlem. Podobných telefonů bylo v tehdejším ČSSR pouze pět.

Dále tu jsou ukázky zbraňové, spojovací i zabezpečovací techniky ze železných opon, ale také například policejní uniforma s pendrekem ze zásahu z listopadu 1989, kterou muzeu daroval příslušník pohotovostního pluku.

Exponáty získalo muzeum ze soukromých sbírek, darů a většinu nakoupila nadace, například z bazarů. Žádnou dotaci projekt nezískal.