Udělení čestného občanství Města Stříbra


(11.06.2011)

  Ze slavnostního aktu udělení čestného občanství Prof. Pavlu Novákovi 11.6.2011Ze slavnostního aktu udělení čestného občanství Prof. Pavlu Novákovi 11.6.2011Ze slavnostního aktu udělení čestného občanství Prof. Pavlu Novákovi 11.6.2011Ze slavnostního aktu udělení čestného občanství Prof. Pavlu Novákovi 11.6.2011

 

Profesor Pavel Novák je čestným občanem Stříbra

Stříbro – U příležitosti Městských slavností ve Stříbře se konalo v sobotu dopoledne mimořádné jednání tamních zastupitelů.

Mělo jediný bod – předání čestného občanství stříbrskému rodákovi profesoru, doktoru, inženýrovi Pavlu Novákovi. Slavnost se konala v obřadní síni radnice.

Mimořádně skromně působící Pavel Novák je světově uznávaným vědcem v oboru hydrauliky. Do Stříbra přijel s manželkou.

Narodil se v roce 1918 v Benešově ulici. Je jediným dosud žijícím židovským obyvatelem Stříbra. V březnu 1939 se mu podařilo utéct do Velké Británie. Ostatní příslušníci jeho rodiny zahynuli v koncentračních táborech.

Po válce se vrátil do Prahy, působil v různých funkcích ve Výzkumném ústavu vodohospodářském. V roce 1968 odcházel opět do emigrace ve Velké Británii, kde žije dodnes. Má řadu nejvyšších vědeckých ocenění z Japonska, Francie, Velké Británie, Austrálie , USA i z Česka. Zůstal občanem České republiky. I ve svém pokročilém věku jezdí na návštěvu bývalé vlasti každoročně, v loňském roce navštívil také Stříbro.

Zdroj: Tachovský deník