Interpelace na ministra zahraničí Karla Schwarzenberka


(16.06.2011)

Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo.

Vážený pane nepřítomný ministře, jsem stavař, řadu let jsem prožil na stavbách a slovník stavbařů je často drsný, jadrný a i pro sprostší slova nejdou často chlapi na stavbě daleko. Proto se také říká "je sprostý jako dlaždič". Ale já si těchto fachmanů vždy vážil a vážím právě pro to, co umí.

Vy jste ale ministrem zahraničí této země a reprezentujete Českou republiku v zahraničí a podle toho byste také měl vystupovat. Výrazy, kterými někoho označujete za paka nebo magory, a to veřejně v zahraničí, to určitě do slovníku člena vlády České republiky nepatří. Své kolegy v koalici, tedy ústavní činitele, a i pana premiére, a jste při oficiální návštěvě Spojených států označil za paka, na která si prý už ani nevzpomenete. No, já bych si samozřejmě nedovolil hodnotit, zda s těmi paky máte pravdu. To musíte vědět lépe než já, když to sám také říkáte. No, když to říkáte i v zahraničí a říkáte to veřejně.

V jedné interpelaci jsem Nečasovu vládu nazval vládou národní ostudy. Nedomníváte se, že takovými výroky právě neděláte jako člen vlády ostudu nejen sobě, koaličním partnerům, ale celé vládě a České republice? Nestydíte se, jakou vizitku děláte právě České republice?