Ministerstvo ještě bojuje o Planou


Právo (26.05.2006)

Ministerstvo ještě bojuje o Planou (Právo, 26.5.2006)

Vyhlášení veřejné dražby nemocnice prověřuje státní zastupitelství

Na krajské státní zastupitelství v Plzni se obrátilo ministerstvo zdravotnictví, aby se pokusilo oddálit aukci nemocnice v Plané. Státní zastupitelství nyní bude prověřovat, zda dražení majetku neodporuje zákonu o neziskových nemocnicích, který v úterý schválila Sněmovna. Jde tak o další krok, který situaci kolem nemocnice před volbami komplikuje. Termín dražby je 1. června, správce konkurzní podstaty na něm zatím trvá. "Ale dražba je v rozporu se zákonem, který Sněmovna přijala," upozorňuje poslanec Václav Votava (ČSSD). Plánská nemocnice totiž figuruje na seznamu veřejných neziskových zařízení, tedy patří do základní sítě, která má zajišťovat péči. Teď ale hrozí, že bude areál v aukci rozprodán. "Schválený zákon nabude účinnosti dnem jeho vyhlášení, tedy před datem výše uvedené veřejné dražby," sdělilo ministerstvo.
Ve středu zástupci ministerstva podali podnět státnímu zastupitelství v Plzni, aby vstoupilo do konkurzního řízení a vyřešilo situaci kolem nového zákona. "Podání jsme dostali a prověříme ho," sdělila Právu náměstkyně krajské státní zástupkyně Dagmar Lindenthalová s tím, že zatím není jasné, do jaké míry bude moci zastupitelství rozjetou dražbu ovlivnit.
Ministr Rath i premiér Paroubek už dříve přislíbili, že se stát pokusí areál v aukci získat. Pak se ale zjistilo, že zákony ministerstvu vstup do dražby dovolí až od 1. července. O zrušení nebo oddálení dražby se snaží i krajské hejtmanství, které se nechce vzdát svého majetku a odpovídat za dluhy, které vznikly ještě když nemocnice byla státní. Zatím neuspělo u soudů ani u správce konkurzu.