K přijetí nespravedlivé důchodové reformy chybí jen krok


(01.09.2011)

Haló noviny | 1.9.2011 | rubrika: Z domova | strana: 2 | autor: (ku, jad)


PRAHA – Koalice na názory odpůrců tzv. důchodové reformy nehledí. Chce změny, z nichž většina je nevratných, protlačit co nejrychleji. Sněmovna o nich bude rozhodovat možná už zítra.
Nejdříve ji čeká hlasování o zamítnutí všech tří penzijních předloh, což navrhla opozice. S tím si však ODS, TOP 09 aVV bleskově poradí. I kdyby příští volby vyhrála levice a Česko by mělo levostředovou vládu, rozjede-li se důchodová reforma a la Kalousek, mnohé z ní už se nedá zrušit. »Přijmeme-li druhý pilíř, smlouvy třetích subjektů a celou změnu z hlediska bankovního sektoru a penzijních fondů, je to krok velmi těžce vratný,« upozornil Petr Braný (KSČM) a poukázal na »stachanovské snažení«, kterému podlehla sněmovna v letošním létě. Koalice totiž v úterý u reformních a souvisejících zákonů zkrátila lhůty mezi 2. a 3. čtením, a sněmovna na její návrh jednala do pozdního večera. Braný upozornil i na to, že zatímco zaměstnancům se peníze na sociální pojištění automaticky strhávají z platu, u OSVČ je stále větší propad. A firmy dokonce dluží na sociálních odvodech dlouhodobě přes 60 miliard, což je na hranici zpronevěry.

Druhý pilíř je nadbytečný

Vláda důchodovou reformou vyvádí část peněz ze solidárního systému na individuální spoření v důchodových fondech -tzv. druhý pilíř důchodového systému. Prvním má zůstat současné průběžné financování důchodů státem, třetím pak nynější doplňkové penzijní spoření. »Druhý pilíř je zcela nadbytečný, vyvádění peněz je zcela nepřijatelné,« tlumočil výhrady ČSSD Václav Votava. Sociální demokraté argumentovali také peticemi proti reformě, proti níž před prázdninami protestovali odboráři. Výhrady proti druhému pilíři mají i zaměstnavatelé.
Poslankyně Gabriela Pecková (TOP 09) navrhla v návaznosti na červnový verdikt Soudního dvora EU ze zákona vyloučit další dorovnávání tzv. slovenských důchodů. Týkalo by se to lidí, kteří pracovali v době Československa na Slovensku a dnes proto dostávají nižší penzi. Podle evropského soudu to diskriminuje lidi z ostatních států Unie.

Připojištění opět zvýhodní bohatší

Lidé nad 35 let se budou moci rozhodnout, zda z pojistného odváděného státu vyvedou tři procentní body do penzijních fondů a k nim přidají ještě dva procentní body ze svého. Systém má začít fungovat od roku 2013. Připojištění by mělo být zdrojem doplňkových příjmů. Lidé, kteří si budou spořit minimálně 300 Kč, by nově dostávali od státu měsíčně 90 Kč. Kdo bude spořit nad 300 Kč, dostane navíc ještě 20 % ze spořené částky. Budeli si člověk měsíčně spořit tisícovku a víc, stát mu k tomu přidá 230 Kč. Účastníci penzijního připojištění by tak mohli získat od státu až 2760 Kč ročně. Kdo si však může dovolit odkládat měsíčně tisícovku na penzi? Bohatší budou opět ve výhodě. Češi si už teď na připojištění ukládají stále méně. Průměrný měsíční příspěvek v 1. pololetí 2011 klesl na 428 z předloňských 444 Kč. Na penzi si koncem června spořilo 4,57 mil. lidí, o 24 tisíc méně než koncem roku 2010.