Plzeň zatím neškrtá, ale čeká ji dieta


(01.09.2011)

Plzeňský deník | 1.9.2011 | rubrika: Plzeňsko | strana: 2 | autor: DANA VESELÁ


Kvůli Kalouskově novele přijde město téměř o miliardu, stát mu pomůže šest let

Plzeň - Poslanci zatím sice nemají na stole novelu o rozpočtovém určení daní, už je ale téměř jisté, že Plzeň skutečně přijde o avizovaných 900 milionů korun ročně. Částku Deníku potvrdil Jakub Haas z ministerstva financí, které nové přerozdělování daní připravuje. Pomocí novely chce stát srovnat rozdíl mezi velkými a menšími městy. Plzeň, Praha, Ostrava a Brno mají nyní výjimku a peněz dostávají mnohem více, což se má změnit.
„Proč by měla mít Plzeň téměř dvojnásobné příjmy na jednoho obyvatele oproti Českým Budějovicím nebo Zlínu, které plní stejnou funkci regionálního centra?“ argumentuje ministerstvo.
Součástí připravovaného návrhu je také klauzule o tom, že stát bude několik let posílat čtyřem největším městům kompenzace, tedy mimořádné příspěvky na to, aby se mohla s chybějícími stamiliony lépe vyrovnat.
Plzeňský zastupitel Tomáš Jílek (TOP 09), který je zároveň členem Kalouskova expertního týmu, nyní tvrdí, že dopad pro Plzeňany neměl být drastický, protože ministerstvo souhlasí s tím, že kompenzace rozdělí do šesti, namísto do čtyř let. „Za tu dobu se snad zlepší výběr daní a pozitivní vliv by měl mít i předpokládaný hospodářský růst,“ míní Jílek.
Proti připravované novele se tento týden postavila i výkonná rada ODS, peníze pro menší obce by se podle občanských demokratů měly hledat jinde v rozpočtu. Za změnu novely bojují také primátoři čtyř dotčených měst.
Ačkoli vedení Plzně o hrozící díře v městském rozpočtu ví, zatím z investic slevit nehodlá. Hrozí ’pouze’ dalším možným zdražováním městské dopravy nebo omezováním spojů. Podle ekonomického náměstka primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) by mohly stopku dostat také granty do kultury či sportu a mohly by se plošně omezit veškeré služby poskytované městem. „Nechávám si zpracovat analýzu dopadů,“ uvedl Zrzavecký s tím, že nad seznamem investic, které se budou muset zřejmě seškrtat, se politici budou dohadovat.
Rozhodující slovo v bitvě o schválení nového systému rozdělování daní budou mít poslanci. „Udělám maximum pro to, aby návrh ministra Kalouska neprošel,“ prohlásil už dříve ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Poslanec za ČSSD Václav Votava, který má sice svou poslaneckou kancelář v Plzni, bydlí ale ve Stříbře a soustřeďuje se na Tachovsko, byl opatrnější. „Jsem pro posílení rozpočtů malých obcí. Na druhou stranu mi připadá snížení částky pro Plzeň vysoké,“ podotkl Votava.
rozhovor s Jakubem Haasem najdete na webu plzensky.denik.cz

***

Rozdělování daní j Plzeň nyní z vybraných daní dostává od státu 3,4 až 3,6 miliardy korun ročně, v budoucnu má být tato suma snížena až o 900 milionů korun. j Krátit peníze se mají také Praze, Ostravě a Brnu.